Pregled bibliografske jedinice broj: 118605
Povezanost tezine mozdanog udara i razine glukoze u krvi
Povezanost tezine mozdanog udara i razine glukoze u krvi // ..... ; knjiga sažetaka ; u:, 2003. str. 65-65 (poster, nije recenziran, sažetak, znanstveni)
CROSBI ID: 118605 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Povezanost tezine mozdanog udara i razine glukoze u krvi
(Correlation betweem level of the blood glucose and stroke severity)
Autori
Vargek-Solter, Vesna ; Bosnar-Puretić, Marijana ; Bošnjak Pašić, Marija ; Breitenfeld, Tomislav ; Dezmalj Grbelja, Lidija ; Vuletić, Vladimira ; Demarin, Vida
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, znanstveni
Izvornik
..... ; knjiga sažetaka ; u:
/ - , 2003, 65-65
Mjesto i datum
,
Vrsta sudjelovanja
Poster
Vrsta recenzije
Nije recenziran
Ključne riječi
moždani udar; glukoza
(stroke; blood glucose)
Sažetak
Šećerna bolest je poznati čimbenik rizika za nastanak moždanog udara. Cilj ovog istraživanja je ustanoviti povezanost težine moždanog udara i razine glukoze u krvi (GUK) na prijemu te razlikuju li se rezultati izmedu dijabetičara i nedijabetičara. Metode: U ovu prospektivnu studiju uključeno je 106 bolesnika s moždanim udarom koji su primljeni u jedinicu intenzivne skrbi unutar 6 sati od početka simptoma. Svim bolesnicima je praćena razina GUK dva puta dnevno tijekom prva 72 sata od početka moždanog udara. Za procjenu težine moždanog udara korištena je na prijemu Skandinavska skala za moždani udar (SSSp), a za ishod preživjelih bolesnika Bartelov indeks (BI). Od 106 bolesnika 28 (27%) je imalo šećernu bolest. Srednja vrijednost GUK-a na prijemu bila je 9.3 mmol/1 u dijabetičara i 6.9 mmol/1 u nedijabetičara. Srednja vrijednost SSSp nije se bitno razlikovala izmedu dijabetičara i nedijabetičara. Dijabetičari s GUK na prijemu >9.1mmol/l imali su značajno nizi SSSp (17.5) nego dijabetičari s GUK na prijemu <9.1 mmol/1 (SSSp=20). Slični rezultati pokazali su se i u skupini nedijabetičara: u bolesnika s GUK na prijemu >9.1 srednja vrijednost SSSp je bila 20.4, a kod bolesnika s GUK na prijemu <9.1 srednji SSSp bio je 13.3. Tijekom prvih 24-48 sati u skupini dijabetičara doslo je do značajnog porasta GUK-a. Dijabetičari su imali lošiji ishod nego nedijabetičari, bez obzira na razinu GUK na prijemu. U skupini nedijabetičara bolji ishod su imali bolesnici s GUK na pniemu <9. 1 mmol/1 (BI=38.8), dok su bolesnici s visom razinom GUK na prijemu (>9.1 mmol/1) imali mzi BI (26.2). Nismo našli jasne povezanost: da šećema bolest utječe na težinu moždanog udara, ali postoji povezanost tog stanja i sporijeg oporavka i lošijeg ishoda bolesnika nakon moždanog udara, naročito što je veća razina GUK na prijemu.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Kliničke medicinske znanosti
POVEZANOST RADA
Projekti:
0134015
Ustanove:
KBC "Sestre Milosrdnice"
Profili:
Marija Bošnjak-Pašić
(autor)
Vladimira Vuletić
(autor)
Marijana Bosnar-Puretić
(autor)
Vida Demarin
(autor)
Tomislav Breitenfeld
(autor)
Vesna Vargek-Solter
(autor)