Pretražite po imenu i prezimenu autora, mentora, urednika, prevoditelja

Napredna pretraga

Pregled bibliografske jedinice broj: 1185324

Određivanje efektivne dubine cementiranog sloja


Brkić, Antonija
Određivanje efektivne dubine cementiranog sloja, 2021., diplomski rad, diplomski, Strojarski fakultet, Slavonski Brod


CROSBI ID: 1185324 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca

Naslov
Određivanje efektivne dubine cementiranog sloja
(Determination of effective case depth)

Autori
Brkić, Antonija

Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Ocjenski radovi, diplomski rad, diplomski

Fakultet
Strojarski fakultet

Mjesto
Slavonski Brod

Datum
09.09

Godina
2021

Stranica
39

Mentor
Milinović, Andrijana

Ključne riječi
Toplinska obrada ; Čelik C15 ; Cementiranje ; Mikrostruktura ; Tvrdoća
(heat treatment ; C15 steel ; cementation ; microstructure ; hardness)

Sažetak
Tema ovoga rada je određivanje efektivne dubine cementiranog sloja. U nastavku rada prikazana je opća podjela toplinske obradbe kao i opis pojedinih postupaka termokemijske obradbe: nitriranje, karbonitriranje, nitrokarburiranje i sulfonitrokarburiranje. Budući da je tema cementiranje, u nastavku je detaljnije razrađen postupak cementiranja i faze cementiranja koje su pougljičavanje, kaljenje i popuštanje. Nakon upoznavanja s termokemijskom obradbom i pojedinim postupcima, detaljnije su razrađeni postupci pougljičavanja u krutom, kapljevitom i plinovitom sredstvu. Zatim su opisana svojstva cementiranih slojeva i metode određivanja dubine cementiranog sloja, kao i primjena postupaka cementiranja. U eksperimentalnom dijelu provedeno je cementiranje čelika C15. Pougljičavanje je provedeno u krutom sredstvu na temperaturi 920 °C u trajanju od 4 h. Nakon pougljičavanja uslijedilo je kaljenje koje se sastoji od austenitizacije i gašenja. Temperatura austenitizacije iznosila je 900 °C u trajanju od 0, 5 h, nakon čega je uzorak gašen u vodi. Nakon kaljenja uzorak je niskotemperaturno popušten na temperaturi 180 °C u trajanju od 1, 5 h i zatim hlađen na zraku. Nakon cementiranja analizirana je mikrostruktura, te su izmjerene tvrdoće po poprečnom presjeku. Na osnovu tvrdoće određena je efektivna debljina sloja.

Izvorni jezik
Hrvatski

Znanstvena područja
Strojarstvo



POVEZANOST RADA


Ustanove:
Strojarski fakultet, Slavonski Brod

Profili:

Avatar Url Andrijana Milinović (mentor)


Citiraj ovu publikaciju:

Brkić, Antonija
Određivanje efektivne dubine cementiranog sloja, 2021., diplomski rad, diplomski, Strojarski fakultet, Slavonski Brod
Brkić, A. (2021) 'Određivanje efektivne dubine cementiranog sloja', diplomski rad, diplomski, Strojarski fakultet, Slavonski Brod.
@phdthesis{phdthesis, author = {Brki\'{c}, Antonija}, year = {2021}, pages = {39}, keywords = {Toplinska obrada, \v{C}elik C15, Cementiranje, Mikrostruktura, Tvrdo\'{c}a}, title = {Odre\djivanje efektivne dubine cementiranog sloja}, keyword = {Toplinska obrada, \v{C}elik C15, Cementiranje, Mikrostruktura, Tvrdo\'{c}a}, publisherplace = {Slavonski Brod} }
@phdthesis{phdthesis, author = {Brki\'{c}, Antonija}, year = {2021}, pages = {39}, keywords = {heat treatment, C15 steel, cementation, microstructure, hardness}, title = {Determination of effective case depth}, keyword = {heat treatment, C15 steel, cementation, microstructure, hardness}, publisherplace = {Slavonski Brod} }




Contrast
Increase Font
Decrease Font
Dyslexic Font