Pregled bibliografske jedinice broj: 1185165
Liberalizacija Zajedničke poljoprivredne politike i međunarodna konkurentnost europskih poljoprivrednika
Liberalizacija Zajedničke poljoprivredne politike i međunarodna konkurentnost europskih poljoprivrednika, 2021., diplomski rad, diplomski, Ekonomski fakultet u Rijeci, Rijeka
CROSBI ID: 1185165 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Liberalizacija Zajedničke poljoprivredne politike i
međunarodna konkurentnost europskih poljoprivrednika
(Liberalization of the common agricultural policy and
the competitivness of european farmers)
Autori
Lovreković, Lana
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Ocjenski radovi, diplomski rad, diplomski
Fakultet
Ekonomski fakultet u Rijeci
Mjesto
Rijeka
Datum
24.09
Godina
2021
Stranica
58
Mentor
Cvečić, Igor
Neposredni voditelj
Tomljanović, Marko
Ključne riječi
Europska unija, Zajednička poljoprivredna politika, liberalizacija, konkurentnost poljoprivrednika
(European Union, Common Agricultural Policy, liberalization, competitiveness of farmers)
Sažetak
Predmet istraživanja ovog diplomskog rada je liberalizacija Zajedničke poljoprivredne politike i njen utjecaj na konkurentnost europskih poljoprivrednika. Zajednička poljoprivredna politika jedna je od najopsežnijih politika EU-a, a njena važnost očituje se i u činjenici da se poljoprivredom proizvodi ono što je nužno da bi opstalo stanovništvo na zemlji, hrana. Iako za konkurentnost europskih poljoprivrednika još uvijek nije postavljena točna formula ni način mjerenja ono je tema brojnih istraživanja u kojima se uz pomoć različitih čimbenika pokušava izmjeriti ista. Kroz godine, kako su se postupno mijenjali prioriteti i način razmišljanja poljoprivrednika tako se mijenjao i njihov status na svjetskom tržištu. U ovom radu, kako bi se prikazao položaj poljoprivrednika Europske unije u svjetskoj trgovini, izneseni su podaci o udjelu uvoza i izvoza poljoprivrednih proizvoda, o tome koliko je zaposlenih u poljoprivredi, koliki su njihovi prihodi te koji je udio poljoprivrede u BDP-u Unije. Brojni su izazovi i prilike s kojima se europski poljoprivrednici susreću, od onih na koje je moguće utjecati poput poticanja na ekološki osviješteni način proizvodnje s ciljem poboljšanja konkurentnosti, naglašavanja ruralnog razvoja u Europi pa do klimatskih promjena koje otežavaju proizvodnju u pojedinim dijelovima Europe, a utjecaj pojedinca na to je minimalan ili nikakav.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Ekonomija
Napomena
Rad je objavljen u sklopu znanstvenog projekta
"PROBLEM-2020 / PROtectionism, Between open
Liberalism and Economic Meltdown in 2020-ies?" (ZIP-
UNIRI-130-3-20)
POVEZANOST RADA
Projekti:
VLASTITA-SREDSTVA-ZIP-UNIRI-2019 - Protekcionzam, između otvorenog liberalizma i ekonomskog sloma 2020-ih? (PROBLEM-2020) (Cvečić, Igor, VLASTITA-SREDSTVA ) ( CroRIS)