Pregled bibliografske jedinice broj: 1185135
Uloga usamljenosti i emocionalne regulacije u objašnjenju problematične upotrebe interneta i mentalnog zdravlja
Uloga usamljenosti i emocionalne regulacije u objašnjenju problematične upotrebe interneta i mentalnog zdravlja, 2021., diplomski rad, diplomski, Filozofski fakultet, Rijeka
CROSBI ID: 1185135 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Uloga usamljenosti i emocionalne regulacije u
objašnjenju problematične upotrebe interneta i
mentalnog zdravlja
(The Role of Loneliness and Emotional Regulation in
Explanation of the Problematic Internet Use and
Mental Health)
Autori
Smoković, Samanta
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Ocjenski radovi, diplomski rad, diplomski
Fakultet
Filozofski fakultet
Mjesto
Rijeka
Datum
17.12
Godina
2021
Stranica
64
Mentor
Mohorić, Tamara
Ključne riječi
problematična upotreba interneta, mentalno zdravlje, emocionalna regulacija, usamljenost, dobrobit
(problematic internet use, mental health, emotional regulation, loneliness, well-being)
Sažetak
Mentalno zdravlje i problematična upotreba interneta relativno su novi konstrukti te istraživači ispituju brojne faktore koji njima pridonose. Cilj ovog istraživanja bio je ispitati vezu mentalnog zdravlja definiranog kao emocionalna, psihološka i socijalna dobrobit, problematične upotrebe interneta, problema u emocionalnoj regulaciji i usamljenosti kod mladih osoba. Također, cilj istraživanja bio je istražiti doprinos emocionalne regulacije i usamljenosti u objašnjenju problematične upotrebe interneta, kao i doprinos navedenih varijabli u objašnjenju mentalnog zdravlja. Istraživanje je provedeno online te je u istraživanju sudjelovalo 395 ispitanika (257 žena i 138 muškaraca), u dobi od 15 do 35 godina (M = 21.08, SD = 5.04). Rezultati provedenih korelacijskih analiza pokazuju značajnu povezanost mentalnog zdravlja, problematične upotrebe interneta, poteškoća u emocionalnoj regulaciji i usamljenosti. Provjerene su i spolne razlike u navedenim konstruktima te je dobiveno da su žene u značajno većoj mjeri iskazivale problematičnu upotrebu interneta i veće poteškoće emocionalne regulacije u odnosu na muškarce. Nadalje, provedene su četiri hijerarhijske regresijske analize s ciljem objašnjena kriterija problematične upotrebe interneta i mentalnog zdravlja. Prva hijerarhijska regresijska provedena je na način da su usamljenost i poteškoće u emocionalnoj regulaciji bili prediktori problematične upotrebe interneta. Pokazano je da ispitanici koji imaju više poteškoća u emocionalnoj regulaciji i koji su usamljeniji imaju veću sklonost problematičnoj upotrebi interneta. Preostale tri hijerarhijske regresijske analize ispitivale su doprinos prediktora usamljenosti, poteškoća u emocionalnoj regulaciji i problematične upotrebe interneta u objašnjenju kriterija mentalnog zdravlja (emocionalne, psihološke i socijalne dobrobiti). Analiza rezultata pokazuje da ispitanici s većim poteškoćama u emocionalnoj regulaciji, oni koji su usamljeniji i koji iskazuju preferenciju online kontakta, pokazuju nižu emocionalnu i psihološku dobrobit, dok ispitanici koji su usamljeni i imaju više teškoća u emocionalnoj regulaciji pokazuju sniženu socijalnu dobrobit. Dobiveni rezultati upućuju na važnost emocionalne regulacije i usamljenosti u predviđanju problematične upotrebe interneta i mentalnog zdravlja.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Psihologija
POVEZANOST RADA
Projekti:
NadSve-Sveučilište u Rijeci-uniri-drustv-18-28 - Konstrukcija upitnika za procjenu emocionalne kompetencije djece (Mohorić, Tamara, NadSve - UNIRI Sredstva potpore znanstvenim istraživanjima) ( CroRIS)
Ustanove:
Filozofski fakultet, Rijeka
Profili:
Tamara Mohorić
(mentor)