Pregled bibliografske jedinice broj: 1184687
Termička obrada mulja s UPOV-a i zbrinjavanje nusprodukta pepela u okvirima kružnog gospodarstva
Termička obrada mulja s UPOV-a i zbrinjavanje nusprodukta pepela u okvirima kružnog gospodarstva // Voda na dlanu 2022. 2. konferencija o obradi, pripremi, pročišćavanju i zaštiti voda, vodoopskrbi i odvodnji : zbornik radova / Iljaš, Branko (ur.).
Zagreb: Energetika marketing, 2022. str. 36-37 (predavanje, domaća recenzija, sažetak, znanstveni)
CROSBI ID: 1184687 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Termička obrada mulja s UPOV-a i zbrinjavanje
nusprodukta pepela u okvirima kružnog gospodarstva
Autori
Bubalo, Anđelina ; Vouk, Dražen ; Kollar, Robert ; Nađ, Karlo ; Nakić, Domagoj
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, znanstveni
Izvornik
Voda na dlanu 2022. 2. konferencija o obradi, pripremi, pročišćavanju i zaštiti voda, vodoopskrbi i odvodnji : zbornik radova
/ Iljaš, Branko - Zagreb : Energetika marketing, 2022, 36-37
Skup
Konferencija Voda na dlanu 2022
Mjesto i datum
Zagreb, Hrvatska, 10.03.2022
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
Mulj s UPOV-a ; Pepeo ; Proizvodnja opeke ; Kružno gospodarstvo
(Sewage sludge ; Sewage sludge ash ; Brick production ; Circular economy)
Sažetak
Kao nusproizvod pročišćavanja otpadnih voda nastaje mulj. Urbanizacija te pooštravanje graničnih vrijednosti emisija onečišćujućih tvari u pročišćenim otpadnim vodama glavni su uzrok stvaranja sve većih količina mulja. Zbrinjavanje mulja na globalnoj razini nailazi na probleme, te ne postoji idealna metoda njegovog zbrinjavanja. Visokotermičke metode materijalne i energetske oporabe mulja naročito su zanimljive jer se osušeni mulj može koristiti kao energent, a pepeo dobiven termičkom obradom mulja na visokim temperaturama se može koristiti u građevinarstvu i poljoprivredi. Spomenute metode danas su na globalnoj razini prihvatljive metode zbrinjavanja i s ekonomskog i s tehničkog i s ekološkog aspekta te podrazumijevaju spaljivanje, uplinjavanje i pirolizu. Spaljivanje je prihvaćena metoda termičke obrade mulja dokazana u praksi, dok se piroliza i uplinjavanje sve češće koriste i imaju veliki potencijal, no zahtijevaju daljnja istraživanja. Pristupi zbrinjavanja mulja s UPOV-a teže održivom kružnom gospodarstvu, koje podrazumijeva daljnju uporabu čvrstog ostatka- nusprodukt termičke obrade mulja s UPOV-a čineći ga vrijednim resursom, a ne otpadom. U ovom radu proučavana je mogućnost korištenja pepela iz procesa termičke obrade mulja u opekarskoj industriji. Eksperimenti su provođeni s uzorcima mulja s UPOV-a Karlovac. Osušeni mulj je spaljen u laboratorijskim uvjetima na temperaturi od 800 °C. Preostali pepeo iz procesa spaljivanja mulja zatim je u laboratorijskim uvjetima korišten kao zamjenska sirovina za glinu u izradi pune opeke u masenim udjelima od 5 %, 10 % i 20 %. Proizvedene opeke od pepela su testirane prema normama HRN EN 771-1 te su svojstava opeke uspoređena s kontrolnom opekom (opekom izrađenom 100 % od gline). Postignute tlačne čvrstoće opeke s ugrađenim pepelom imale su sljedeće vrijednosti: opeka s 5 % pepela 49, 8 N/mm2, opeka s 10 % pepela 49, 8 N/mm2, opeka s 20 % pepela 37, 0 N/mm2 te kontrolna opeka 50, 4 N/mm2. Tlačna čvrstoća kao najbitniji parametar kojim se određuje kvaliteta opeke ukazuje da zamjena gline pepelom pri udjelima od 20 % utječe na smanjenje tlačne čvrstoće te samim tim i na kvalitetu opeke. Ovo istraživanje upućuje da ovakav način zbrinjavanja ima potencijal povrata tvari i/ili energije iz mulja u okviru kružnog gospodarstva kojem teži cijeli svijet.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Kemijsko inženjerstvo, Temeljne tehničke znanosti, Interdisciplinarne tehničke znanosti
POVEZANOST RADA
Projekti:
IP-2019-04-1169 - ZBRINJAVANJE PROČIŠĆENIH ZAULJENIH OTPADNIH VODA I MULJA S UPOV-A U OPEKARSKOJ INDUSTRIJI – PROIZVODNJA NOVOG OPEKARSKOG PROIZVODA U OKVIRU KRUŽNE EKONOMIJE (BRAVOBRICK) (Vouk, Dražen, HRZZ - 2019-04) ( CroRIS)
Ustanove:
Građevinski fakultet, Zagreb,
Institut "Ruđer Bošković", Zagreb,
Sveučilište Sjever, Koprivnica