Pregled bibliografske jedinice broj: 1184681
Glagoljaška kolonija na primjeru starog grada Plomina kao mogućnost za povezivanje s hrvatskom dijasporom
Glagoljaška kolonija na primjeru starog grada Plomina kao mogućnost za povezivanje s hrvatskom dijasporom // Knjiga sažetaka međunarodne znanstveno-stručne konferencije Migracije i identitet: kultura, ekonomija, država (II) / Perić Kaselj, Marina ; Pervan, Josipa ; Knežević, Danijel (ur.).
Zagreb: Institut za migracije i narodnosti (IMIN), 2021. str. 32-32 (ostalo, podatak o recenziji nije dostupan, sažetak, znanstveni)
CROSBI ID: 1184681 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Glagoljaška kolonija na primjeru starog grada
Plomina kao mogućnost za povezivanje s hrvatskom
dijasporom
(Glagolitic colony on the example of the old town of
Plomin)
Autori
Lekić, Romana ; Beljo, Adrian ; Zanketić, Patricia
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, znanstveni
Izvornik
Knjiga sažetaka međunarodne znanstveno-stručne konferencije Migracije i identitet: kultura, ekonomija, država (II)
/ Perić Kaselj, Marina ; Pervan, Josipa ; Knežević, Danijel - Zagreb : Institut za migracije i narodnosti (IMIN), 2021, 32-32
ISBN
978-953-6028-46-7
Skup
2. međunarodna znanstveno-stručna konferencija Migracije i identitet: kultura, ekonomija i država
Mjesto i datum
Osijek, Hrvatska; Zagreb, Hrvatska, 19.05.2021. - 21.05.2021
Vrsta sudjelovanja
Ostalo
Vrsta recenzije
Podatak o recenziji nije dostupan
Ključne riječi
glagoljaška baština, dijaspora, kulturni turizam, ekonomija doživljaja, storytelling
(Glagolitic heritage, diaspora, cultural tourism, experience economy, storytelling)
Sažetak
Predstavljamo projekt Glagoljaška kolonija na primjeru starog grada Plomina gdje je pokazano kako se može revitalizirati stari napušteni grad i bogata glagoljaška baština. Atrakcijska osnova za pokretanje ovog zahtjevnog projekta zahtijevala je i terenski i istraživački rad. Inspiracija je krenula od Plominskog natpisa kada su studenti Edward Bernays University College-a iz Zagreba u okviru terenske nastave studija turizma posjetili stari grad Plomin. Plominski natpis je kameni reljef na vanjskom zidu crkve sv. Jurja iz 11. stoljeća gdje je uklesan muški lik, a iznad njega glagoljski natpis u dva retka. Reljef je prikaz ilirsko-rimskog božanstva zvanoga Silvan, koji je bio poganski zaštitnik šuma, žita, voćaka, trava, svekolikog raslinja i svekolike faune. Sadržaj plominskog natpisa je „ovo je napisao...“, no ostatak se ne vidi jer je ploča s desne strane odlomljena. Nedovršena rečenica potaknula je studente na kreativnost i predlaganje cijelog niza održivih sadržaja koji bi mogli pomoći u revitalizaciji starog grada. Suradnja s Maticom iseljenika daje priliku za uključivanje naše dijaspore pa se otvorila mogućnost da se napuštene kuće obnove tako da naše Hrvatske bratske zajednice i naše manjine dobiju na korištenje te kuće, urede ih u duhu glagoljice poštujući konzervatorska pravila i nove trendove storytellinga i ekonomije doživljaja. To bi bila prilika i za uključivanje mladih dizajnera i umjetnika iz dijaspore i Republike Hrvatske, kao i lokalne zajednice te povezivanje s drugim destinacijama u Hrvatskoj gdje je glagoljica važna atrakcijska osnova. Kroz benchmark analizu s Grožnjanom dobio se uvid u prednosti i prikladne načine kako je od napuštenog Grožnjana nastala međunarodno poznata umjetnička kolonija – a sve kroz inicijativu talijanske manjinske udruge. Kružna kreativnost omogućila je da se kroz projekt povežu različiti podoblici kulturnog turizma i stvore uvjeti za otvoreni sistem razvoja kreativnog održivog turizma kroz performance, ples, glagoljaško pjevanje, ali i priliku za razvoj ostalih oblika kao što su gastro, etno, geneološki, manifestacijski i književni turizam. Projekt je dobio prvu nagradu na Međunarodnom natjecanju Kreativna riznica u travnju 2020. godine u Osijeku.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Ekonomija, Interdisciplinarne društvene znanosti, Interdisciplinarne humanističke znanosti, Projektni menadžment