Pregled bibliografske jedinice broj: 1184624
Specifičnosti sestrinske skrbi u oralnoj kirurgiji
Specifičnosti sestrinske skrbi u oralnoj kirurgiji, 2020., diplomski rad, preddiplomski, Sveučilište Sjever / Odjel za sestrinstvo, Varaždin
CROSBI ID: 1184624 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Specifičnosti sestrinske skrbi u oralnoj kirurgiji
(Specifics of nursing care in oral surgery)
Autori
Golubić, Damir Antonio
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Ocjenski radovi, diplomski rad, preddiplomski
Fakultet
Sveučilište Sjever / Odjel za sestrinstvo
Mjesto
Varaždin
Datum
09.10
Godina
2020
Stranica
44
Mentor
Herak, Ivana
Ključne riječi
sestrinska skrb ; oralna kirurgija ; kirurgija
(nursing care ; oral surgery ; surgery)
Sažetak
Oralna kirurgija je grana stomatologije koja se bavim liječenjem patoloških stanja usne šupljine kirurškim putem. Svoj rapidan uspon doživljava u 20. stoljeću tijekom Drugog svjetskog rata i razvojem medicinske tehnologije. Oralna kirurgija spada u kraniofacijalnu regiju u kojoj se nalaze temeljne anatomske strukture kao što su mozak i osjetni organi vida, njuha, okusa. Najčešći zahvati koji se izvode u oralnoj kirurgiji su: ekstrakcija impaktiranih ili retiniranih zubi, cistektomija, apikotomija, gingivektomija i ugradnja dentalnih implantanata i oni se mogu riješiti ambulantnim putem ili jednodnevnom kirurgijom pa je samim time to i ugodnije za pacijenta, ali izazovno za kirurški tim i medicinsku sestru koja treba dobro znati koordinirati kratak (obično nekoliko sati) boravak pacijenta u zdravstvenoj ustanovi. Razvojem tehnologije, više zahvata se može izvršiti u lokalnoj anesteziji pa je samim time mogući oporavak pacijenta kod kuće, ali uz dobru skrb medicinske sestre/ tehničara u prijeoperacijskom, operacijskom i poslijeoperacijskom periodu. Operacijski periodi brže se mijenjaju u ambulantnoj kirurgiji naspram klasične, pa je samim time važna međusobna suradnja, komunikacija i sinkronizacija svih članova tima (prijeoperacijske medicinske sestre, operacijske medicinske sestre, operatera, asistenata i prvostupnika radiološke tehnologije, ) kako bi pacijentu bila pružena najbolja moguća skrb i javljanje nikakvih ili minimalnih poslijeoperacijskih komplikacija i neželjenih događaja. Edukacija igra važnu ulogu tijekom cijelog perioda, jer pacijent nakon operacije odlazi na kućno liječenje te tijekom tog perioda nema stalni medicinski nadzor, stoga je važno da medicinska sestra/tehničar prenese jasne upute kako se samozbrinjavati nakon operacijskog zahvata, te da je uvijek spremna odgovarati na pacijentova pitanja.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Kliničke medicinske znanosti, Javno zdravstvo i zdravstvena zaštita, Integrativna bioetika (prirodne, tehničke, biomedicina i zdravstvo, biotehničke, društvene, humanističke znanosti), Biotehnologija u biomedicini (prirodno područje, biomedicina i zdravstvo, biotehničko područje)