Pregled bibliografske jedinice broj: 1184600
POTRESNO INŽENJERSTVO - Obnova zidanih zgrada
POTRESNO INŽENJERSTVO - Obnova zidanih zgrada / Uroš, Mario ; Todorić, Mario ; Crnogorac, Milan ; Atalić, Josip ; Šavor Novak, Marta ; Lakušić, Stjepan (ur.). Zagreb: Građevinski fakultet Sveučilišta u Zagrebu, 2021 (monografija)
CROSBI ID: 1184600 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
POTRESNO INŽENJERSTVO - Obnova zidanih zgrada
(Earthquake Engineering - Retrofitting of Masonry Buildings)
Urednik/ci
Uroš, Mario ; Todorić, Mario ; Crnogorac, Milan ; Atalić, Josip ; Šavor Novak, Marta ; Lakušić, Stjepan
Vrsta, podvrsta i kategorija knjige
Uredničke knjige, monografija, znanstvena
Izdavač
Građevinski fakultet Sveučilišta u Zagrebu
Grad
Zagreb
Godina
2021
Stranica
594
ISBN
978-953-8168-43-7
Ključne riječi
rizik od potresa ; procjena oštećenja građevina ; tehnička regulativa ; metode proračuna ; koncept obnove ; metode ispitivanja ; popravak i pojačanje građevina ; procjena ponašanja zgrade pri potresnom djelovanju ; tehnička rješenja
(earthquake risk ; damage assessment of buildings ; technical regulations ; analysis methods ; retrofitting concept ; experimental methods ; repair and strengthening ; seismic performance assessment ; technical solutions)
Sažetak
Potresi u Zagrebu te Petrinji i okolici su, uz pandemiju virusa COVID-19, obilježili 2020. godinu i generacije će se dugo sjećati tih katastrofa i spominjati ih. Nažalost, potres je bolno prokazao brojne manjkavosti vezane uz upravljanje rizikom od potresa koje smo godinama ignorirali i primorao nas na niz "vatrogasnih" aktivnosti. Za zajednicu je od neprocjenjive važnosti brz oporavak, a on je pokrenut već par sati nakon potresa procjenama oštećenja i uporabljivosti zgrada u koje su se velikodušno uključili stručnjaci, nudeći svoje znanje građanima u nevolji. Nastavilo se kreiranjem i održavanjem Baze podataka oštećenih građevina, koja čini podlogu brojnih gradskih i državnih odluka, preliminarnom procjenom troškova obnove, koja je neophodna za donošenje zakona, izradom priručnika Urgentni program potresne obnove, koji je prethodio ovome djelu i bio podloga za neodgodive hitne intervencije, izradom dokumenta Croatia Earthquake - Rapid Damage and Needs Assessment za Svjetsku banku, koji je podloga za dobivanje međunarodne pomoći, organizacijom brojnih predavanja/ savjetovanja, odnosno povezivanjem i podizanjem razine znanja potrebnog za kvalitetnu obnovu, i sličnim aktivnostima. Navedene aktivnosti bile su neophodne da se žurno pokušaju ublažiti posljedice potresa, ali obnova Zagreba kao ključna aktivnost tek slijedi i zato je presudno pokušati postaviti dobre temelje. Kroz brojne aktivnosti koje su uslijedile nakon potresa u Zagrebu, a slijedeći istu ideju okupljanja znanja potrebnog za pomoć u obnovi Zagreba (što je bilo presudno u prvim danima nakon potresa) počelo se i sa stvaranjem ovog djela. Nažalost, svjesni smo manjkavosti znanja vezanih uz teme obnove tradicijskih građevina jer one nisu u fokusu kurikuluma na fakultetima, posebno nedostatka iskustava u sanacijama/rekonstrukcijama građevina oštećenih potresom (zadnji razorni potres u RH pogodio je Ston 1996.). Zato su se u ovome djelu pokušale obuhvatiti i povezati specifične teme vezane uz obnovu koja slijedi ubrzo, a u cilju da se pokušaju nadomjestiti uočene manjkavosti i omoguće početni koraci uz što manje početnih pogrešaka. Djelo je ponajprije namijenjeno projektantima konstrukcije na koje će u početku pasti najveći teret obnove, a malo je oslonaca koji im mogu dati sigurnost u tome procesu.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Geofizika, Građevinarstvo, Temeljne tehničke znanosti
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Građevinski fakultet, Zagreb,
Građevinski fakultet, Rijeka,
Prirodoslovno-matematički fakultet, Zagreb
Profili:
Mario Uroš
(urednik)
Marta Šavor Novak
(urednik)
Stjepan Lakušić
(urednik)
Josip Atalić
(urednik)
Milan Crnogorac
(urednik)