Pregled bibliografske jedinice broj: 1184576
Reforma visokoškolske nastave u Habsburškoj Monarhiji i stvaranje modernog Sveučilišta u Zagrebu
Reforma visokoškolske nastave u Habsburškoj Monarhiji i stvaranje modernog Sveučilišta u Zagrebu // XIV. Dies theologicus 2019.
Zagreb, Hrvatska, 2019. str. - (pozvano predavanje, nije recenziran, sažetak, znanstveni)
CROSBI ID: 1184576 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Reforma visokoškolske nastave u Habsburškoj
Monarhiji i stvaranje modernog Sveučilišta u Zagrebu
(The Reform of Higher Education in the Habsburg
Monarchy and Emergence of the Modern University of
Zagreb)
Autori
Švoger, Vlasta
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, znanstveni
Izvornik
XIV. Dies theologicus 2019.
/ - , 2019
Skup
XIV. Dies theologicus. Doprinos Katoličke crkve razvoju obrazovanja. 350 godina Katoličkog bogoslovnog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu
Mjesto i datum
Zagreb, Hrvatska, 08.05.2019
Vrsta sudjelovanja
Pozvano predavanje
Vrsta recenzije
Nije recenziran
Ključne riječi
Modernizacija i reforma sveučilišta ; 19. stoljeće, Habsburška Monarhija ; moderno Sveučilište u Zagrebu
(Modernisation and reform of university ; 19th century ; Habsburg Monarchy ; modern University of Zagreb)
Sažetak
U izlaganju se prikazuje razvoj visokoškolske nastave u Habsburškoj Monarhiji u dugom 19. stoljeću. Težište je na prikazu tzv. Thunove reforme sveučilišta, njezinih ishodišta i glavnih obilježja. Analiziraju se i razvoj visokoškolske nastave u Hrvatskoj u kontekstu modernizacijskih reformi visokog školstva Habsburške Monarhije, osnivanje modernog Sveučilišta u Zagrebu te uloga katoličkog svećenstva u visokom obrazovanju.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Povijest
POVEZANOST RADA
Projekti:
HRZZ-IP-2018-01-2539 - Europski korijeni moderne Hrvatske: transfer ideja na političkom i kulturnom polju u 18. i 19. stoljeću (EuKor) (Švoger, Vlasta, HRZZ - 2018-01) ( CroRIS)
Ustanove:
Hrvatski institut za povijest, Zagreb
Profili:
Vlasta Švoger
(autor)