Pregled bibliografske jedinice broj: 1184204
Poslijeratni društveni izazovi vojnika iz Prvog svjetskog rata: primjer pacijenata iz psihijatrijskih bolnica u Pakracu i Stenjevcu (1919.-1929.)
Poslijeratni društveni izazovi vojnika iz Prvog svjetskog rata: primjer pacijenata iz psihijatrijskih bolnica u Pakracu i Stenjevcu (1919.-1929.) // 6. hrvatski kongres o prevenciji i rehabilitaciji u psihijatriji s međunarodnim sudjelovanjem - “Rehabilitacija u psihijatriji - Budućnost bez ožiljaka”
Pakrac, Hrvatska, 2028. (predavanje, nije recenziran, neobjavljeni rad, znanstveni)
CROSBI ID: 1184204 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Poslijeratni društveni izazovi vojnika iz Prvog svjetskog rata:
primjer pacijenata iz psihijatrijskih bolnica u Pakracu i
Stenjevcu (1919.-1929.)
(Post-war social challenges of soldiers from the First World
War: the example of patients from psychiatric hospitals in
Pakrac and Stenjevac (1919-1929))
Autori
Seferović, Jelena ; Bagarić, Ante
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, neobjavljeni rad, znanstveni
Skup
6. hrvatski kongres o prevenciji i rehabilitaciji u psihijatriji s međunarodnim sudjelovanjem - “Rehabilitacija u psihijatriji - Budućnost bez ožiljaka”
Mjesto i datum
Pakrac, Hrvatska, 13.09.2028. - 15.09.2028
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Nije recenziran
Ključne riječi
Poraće ; traumatska ratna iskustva ; psihičke smetnje ; društvena deprivacija ; etiketiranje
(traumatic war experiences ; mental disorders ; social deprivation ; labeling)
Sažetak
Rad istražuje posljedice traumatskih događaja kod učesnika Prvog svjetskog rata - pacijenata hospitaliziranih u “Zavodima za umobolne” u Pakracu i Stenjevcu od 1919. do 1929. Pritom se misli na sagledavanje utjecaja ratnih trauma na pojavu i razvoj psihičkih smetnji kod ove populacije, točnije na promišljanje promjena u njihovom ponašanju izazvanih negativnim iskustvima na ratištu te odraz istih na njihovu (van)bolničku svakodnevicu. Nadalje, raspravlja se pitanje višestruke društvene deprivacije potonjih u poraću, s fokusom na nezaposlenosti, siromaštvu i socijalnoj marginalizaciji. Osim toga, nakana rada je rasvijetliti poslijeratne društvene izazove pakračkih i stenjevačkih pacijenata iz očišta članova njihovih obitelji. U tu svrhu uzeta su u obzir kazivanja njihovih srodnika jednako tako evidentirana u analiziranim bolničkim kartonima. Istraživanje se je temeljilo na kvalitativnoj metodologiji te je obuhvaćalo iščitavanje i interpretaciju arhivirane osobne dokumentacije liječenih u psihijatrijskim bolnicama u Pakracu i Stenjevcu u prvom desetljeću po završetka Prvog svjetskog rata. Također, razmatrani su i službeni zapisi o djelatnosti spomenute dvije institucije koji datiraju s netom navedenim razdobljem. Problematici rada pristupilo se je iz kulturno antropološke perspektive. Rezultati istraživanja pokazali su da su traumatska ratna iskustva (dugo)trajno narušila psihičko zdravlje istraživane društvene grupacije te destabilizirala njihovo socijalno funkcioniranje. Kao zaključak nameće se ideja da zbog naravi oboljenja nisu bili u mogućnosti u potpunosti udovoljiti tradicionalnim stereotipima o poželjnoj muškosti te da su stoga bivali etiketirani i periferizirani u matičnoj zajednici.
Izvorni jezik
Hrvatski