Pregled bibliografske jedinice broj: 1184168
Zaštita i očuvanje baštine u turističkom razvoju – dva viška primjera
Zaštita i očuvanje baštine u turističkom razvoju – dva viška primjera // Anatomija otoka 4. - Simpozij odgovorni turizam na otocima: prema sinergiji turizma i cjelogodišnjeg života otoka / Niemčić, Iva ; Perinić Lewis, Ana (ur.).
Zagreb: Institut za antropologiju, Zagreb ; Institut za etnologiju i folkloristiku, Zagreb ; Anatomija otoka - centar za istraživanje i razvoj, Vis, 2015. str. 19-20 (predavanje, podatak o recenziji nije dostupan, sažetak, stručni)
CROSBI ID: 1184168 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Zaštita i očuvanje baštine u turističkom razvoju –
dva viška primjera
(The protection and preservation of heritage in the
context of tourist development - two examples on
the island of Vis)
Autori
Buble, Sanja
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, stručni
Izvornik
Anatomija otoka 4. - Simpozij odgovorni turizam na otocima: prema sinergiji turizma i cjelogodišnjeg života otoka
/ Niemčić, Iva ; Perinić Lewis, Ana - Zagreb : Institut za antropologiju, Zagreb ; Institut za etnologiju i folkloristiku, Zagreb ; Anatomija otoka - centar za istraživanje i razvoj, Vis, 2015, 19-20
ISBN
978-953-8089-00-8
Skup
Simpozij Odgovorni turizam na otocima: prema sinergiji turizma i cjelogodišnjeg života otoka
Mjesto i datum
Vis, Hrvatska, 17.09.2015. - 20.09.2015
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Podatak o recenziji nije dostupan
Ključne riječi
zaštita i očuvanje baštine, održivi turistički razvoj, turistička zona, ekomuzej
(protection and preservation of cultural heritage, responsible tourist development, tourist zone, ecomuseum)
Sažetak
Najznačajnija odlika povijesnih krajolika je njihova autentičnost. Treba je prepoznati, vrednovati i zaštititi. Paradoksalno, dok je autentičnost polazište turističkog razvoja, standardi bazične turističke ponude, prehrane, smještaja su isti bez obzira u kojem se dijelu svijeta nalazili. Turist/investitor često nameće vlastite vrijednosti prostoru u koji je došao, odnosno u koji intervenira. Gradovi Vis i Komiža kao jedinice lokalne samouprave provode više projekata usmjerenih turističkom razvoju otoka koji se temelje na autentičnosti otočkog krajolika, odnosno na njegovim baštinskim sastavnicama – kulturnoj i prirodnoj baštini. Izlaganje ukazuje na dva projekta koji su u tijeku i koji se mogu predložiti kao modeli odgovornog turističkog razvoja: plan turističke zone Češka vila u Visu i koncept Ekomuzeja Komiža. U Prostornom planu Splitsko-dalmatinske županije predviđene su ukupno 142 zone ugostiteljsko- turističke namjene izvan naselja, od toga na otocima njih 68 (maksimalni kapacitet 45210 ležajeva). Prostornim planovima uređenja gradova i općina moguće je predvidjeti i turističke zone unutar naselja ukupne površine do 20% građevinskih područja naselja. Planiranje izdvojenih turističkih zona i onih na rubu povijesnih naselja potrebno je temeljiti na činjenici da prostor koji okružuje povijesna naselja nije prazan prostor. Oblikovan je višestoljetnim radom njegovih stanovnika te naselja zajedno s kultiviranim područjem između njih tvore jedinstveni prostor gospodarenja i stanovanja, povezan s prirodom i prožet memorijom lokalnog stanovništva. Ekomuzej vrednuje, čuva, istražuje, interpretira i prezentira cjelovitost identiteta lokalne zajednice. Ekomuzej je s jedne strane važan alat lokalnoj zajednici za očuvanje identiteta, a s druge strane generator održivog turističkog razvoja. Sastavnice ekomuzeja su glavni interpretacijski centar i mreža tematskih putova kojima se valorizira i interpretira ukupna prirodna i kulturna baština in situ te se prožimaju bremenita memorija i duh mjesta sa sadašnjim životom, proizvodnjom, kreativnim doprinosima i potrebama lokalnog stanovništva.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Arhitektura i urbanizam