Pregled bibliografske jedinice broj: 1183848
Kulturni turizam ruralnog područja Vinodolskoga kraja (Ledenice)
Kulturni turizam ruralnog područja Vinodolskoga kraja (Ledenice) // Zbornik radova 2. međunarodna znanstveno-stručna konferencija za razvoj ruralnog turizma „Održivi i odgovorni razvoj ruralnog područja“ / Jurakić, Marko ; Franc, Sanja ; Barišić, Petra ; Koščak, Marko ; Penezić, Nenad (ur.).
Sisak: Vimal Akademija, 2022. str. 194-208 (predavanje, međunarodna recenzija, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni)
CROSBI ID: 1183848 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Kulturni turizam ruralnog područja Vinodolskoga
kraja (Ledenice)
(Cultural tourism of the rural area of the Vinodol
region (Ledenice))
Autori
Karković Takalić, Palma ; Trinajstić, Maša ; Barkiđija Sotošek, Marina
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni
Izvornik
Zbornik radova 2. međunarodna znanstveno-stručna konferencija za razvoj ruralnog turizma „Održivi i odgovorni razvoj ruralnog područja“
/ Jurakić, Marko ; Franc, Sanja ; Barišić, Petra ; Koščak, Marko ; Penezić, Nenad - Sisak : Vimal Akademija, 2022, 194-208
Skup
2. međunarodna znanstveno-stručna konferencija za razvoj ruralnog turizma (RRT 2021)
Mjesto i datum
Sisak, Hrvatska; online, 24.11.2021. - 25.11.2021
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Međunarodna recenzija
Ključne riječi
ruralni turizam, kulturni turizam, arheološka baština, Ledenice
(rural tourism, cultural tourism, archaeological heritage, Ledenice)
Sažetak
Turizam je uvijek bio i ostat će put napretka za sve zemlje svijeta, važan pokretač korištenja prirodnih i antropogenih resursa, kulturnih resursa, tradicije i lokalnih običaja, povezujući ljude cijeloga planeta, donoseći stvarnu zaradu i izravno pridonoseći rastu BDP-a kao i zapošljavanju. Turizam nije samo poticajni čimbenik za lokalno i regionalno gospodarstvo, već i katalizator za sva područja djelovanja s kojima turistički subjekti dolaze u izravan i neizravan kontakt. Arheološka baština u povijesti imala je veliko gospodarsko, ali i turističko značenje. Njeno odgovarajuće vrednovanje praćeno stvaranjem turističkoga proizvoda može polučiti pozitivne rezultate kako za lokalno tako i za nacionalno gospodarstvo. Bijeg od masovnosti utjecao je na činjenicu da kulturni turizam, a osobito njegov dio koji se odnosi na turizam baštine, kao pojavni oblici ruralnog turizma postaju sve značajniji segmenti turističke potražnje. Upravo Ledenice koje se nalaze u zaleđu grada Novog Vinodolskog na jugoistočnom rubu Vinodolske doline krasi arheološka baština. Gradina Ledenice, naime, kao dio frankopanske baštine uvrštena je u rutu „Putovima Frankopana“ čime su se Ledenice dodatno pozicionirale na turističkoj mapi. Duga tradicija turizma Vinodolskog zaleđa, vrednovanjem i promocijom kulturne baštine može pomoći gospodarskom razvitku Ledenica i time privući turiste, ali i domaće posjetitelje iz okolice. Svrha ovoga rada je ispitivanje i utvrđivanje stavova turista o važnosti kulturno-povijesnih resursa za razvoj turizma na području grada Novog Vinodolskog i mogućnostima njihove valorizacije. Podaci su prikupljani metodom anketiranja, a u obradi podataka korištena je deskriptivna statistika i Mann-Whitney test. Rezultati su pokazali da je odmor ipak primarni motiv dolaska turista u destinaciju, da su kulturni resursi važni za razvoj turizma destinacije, a kao najvažniji kulturno-povijesni resursi prepoznati su kulturna događanja i povijesne utvrde. Potvrđeno je, također, da turisti koji su već posjetili ovu destinaciju smatraju da bi revitalizacija gradine Ledenice obogatila kulturnu ponudu grada te poboljšala ukupnu turističku ponudu. Rezultati ovoga istraživanja mogu poslužiti nositeljima turističkih politika i menadžerima u turizmu kako bi bolje odgovorili na zahtjeve turista.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Ekonomija, Interdisciplinarne društvene znanosti, Povijest umjetnosti, Arheologija, Interdisciplinarne humanističke znanosti
POVEZANOST RADA
Projekti:
NadSve-Sveučilište u Rijeci-uniri-mladi-intpo-20-28 - Povijesno-umjetničko istraživanje staroga grada Ledenica u kontekstu održivog razvoja Vinodolskog kraja (Karković Takalić, Palma, NadSve ) ( CroRIS)
Ustanove:
Filozofski fakultet, Rijeka,
Fakultet za menadžment u turizmu i ugostiteljstvu, Opatija