Pregled bibliografske jedinice broj: 1183529
Osobne granice kao temelj interpersonalnih odnosa i skrbi za samoga sebe
Osobne granice kao temelj interpersonalnih odnosa i skrbi za samoga sebe // Crkva u svijetu : CUS, 56 (2021), 3; 437-454 doi:10.34075/cs.56.3.5 (domaća recenzija, članak, znanstveni)
CROSBI ID: 1183529 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Osobne granice kao temelj interpersonalnih odnosa i
skrbi za samoga sebe
(PERSONAL BOUNDARIES AS THE FOUNDATION OF
INTERPERSONAL RELATIONSHIPS AND SELF-CARE)
Autori
Sever, Globan Irena
Izvornik
Crkva u svijetu : CUS (0352-4000) 56
(2021), 3;
437-454
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u časopisima, članak, znanstveni
Ključne riječi
granice, asertivnost, interpersonalni odnosi, integritet, odgovornost, kršćanstvo i granice
(personal boundaries, assertiveness, interpersonal relationship, integrity, responsibility, Christianity and boundaries)
Sažetak
Članak se bavi temom definiranja i promišljanja o osobnim i relacijskim granicama u kontekstu skrbi za vlastito psiho-fizičko i duhovno zdravlje. Osobne granice pomažu nam da definiramo naš osobni identitet, integritet, bliske odnose i pridonose stvaranju osjećaja sigurnosti. One se uče već od najranijeg djetinjstva, a kakve će granice biti, uvelike ovisi o tome kako su roditelji/skrbnici komunicirali vlastite granice te jesu li poštivali djetetov osobni integritet i moguća neslaganja. Prepoznavanje, postavljanje i komuniciranje osobnih granica imaju i svoje biblijske temelje budući da Bog i u Starom i u Novom zavjetu zna reći „ne“ te i čovjeku daruje slobodnu volju dopuštajući mu slobodu izbora. Ovaj članak želi definirati što su to osobne granice, kako se razvijaju, koja je razlika između „zdravih“ i „bolesnih“ granica, kako nam postavljanje osobnih granica može pomoći u izgradnji boljih interpersonalnih odnosa te kako se ideja o granicama uklapa u kršćansku antropologiju. U tom kontekstu će se progovoriti i o asertivnosti kao komunikacijskoj vještini kojom komuniciramo osobne granice na ispravan i zdrav - neagresivan, neosuđujući i nereaktivan – način.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Informacijske i komunikacijske znanosti, Psihologija
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Hrvatsko katoličko sveučilište, Zagreb
Citiraj ovu publikaciju:
Časopis indeksira:
- Scopus