Pregled bibliografske jedinice broj: 1183510
ODREĐIVANJE EKOTOKSIČNOSTI KSENOBIOTIKA PRISUTNIH U OKOLIŠU
ODREĐIVANJE EKOTOKSIČNOSTI KSENOBIOTIKA PRISUTNIH U OKOLIŠU // XIV. susret mladih kemijskih inženjera / Žižek, Krunoslav ; Katančić, Zvonimir ; Kovačić, Marin (ur.).
Zagreb: Hrvatsko društvo kemijskih inženjera i tehnologa (HDKI), 2022. str. 68-68 (poster, domaća recenzija, sažetak, znanstveni)
CROSBI ID: 1183510 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
ODREĐIVANJE EKOTOKSIČNOSTI KSENOBIOTIKA PRISUTNIH U OKOLIŠU
(DETERMINATION OF ECOTOXICITY OF XENOBIOTICS PRESENT IN THE ENVIRONMENT)
Autori
Grgurević, Karlo ; Miloloža, Martina ; Kučić Grgić, Dajana
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, znanstveni
Izvornik
XIV. susret mladih kemijskih inženjera
/ Žižek, Krunoslav ; Katančić, Zvonimir ; Kovačić, Marin - Zagreb : Hrvatsko društvo kemijskih inženjera i tehnologa (HDKI), 2022, 68-68
Skup
XIV. susret mladih kemijskih inženjera (SMLKI 2022)
Mjesto i datum
Zagreb, Hrvatska, 24.02.2022. - 25.02.2022
Vrsta sudjelovanja
Poster
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
diklofenak ; pantoprazol ; Vibrio fischeri
(Diclofenac ; Pantoprazole ; Vibrio fischeri)
Sažetak
Neprestanim antropogenim djelovanjem povećava se emisija ksenobiotika u okolišu. Ksenobiotici se definiraju kao sintetske tvari koje su strane određenom ekološkom sustavu, a imaju određenu biološku aktivnost. U njih ubrajamo farmaceutike, antibiotike, otrove, pesticide i slično. Zabrinjavajuće svojstvo ksenobiotika njihovo je nakupljanje u visokim koncentracijama u organizmima i okolišu, što je uzrokovano njihovom jakom postojanošću i bioakumulacijom. Iz tog razloga imaju iznimno štetan utjecaj na ljudsko zdravlje i okoliš. U ovom radu ispitana je ekotoksičnost dvaju ksenobiotika: diklofenaka i pantoprazola te njihovih smjesa u različitim omjerima ; 1:1, 2:1 i 1:2. Ekotoksičnost ksenobiotika na mikroorganizmima zasniva se na inhibiciji različitih bioloških svojstava koja su karakteristična za ispitivane mikroorganizme. Ispitivanja su se provodila na mikroorganizmima: Vibrio fischeri, Pseudomonas putida, Chlorella sp. te Saccharomyces cerevisiae. Za ispitivanje ekotoksičnosti primjenom morske bakterije Vibrio fischeri proučavala se inhibicija bioluminiscencije u prisutnosti ksenobiotika, nakon 30 minuta. Primjenom bakterije Pseudomonas putida i zelenih mikroalgi Chlorella sp., određivana je CFU (eng. Colony Forming Units) vrijednost u svrhu izračuna inhibicije rasta spomenutih mikroorganizama pri različitim ispitivanim koncentracijama ksenobiotika. Prilikom provedbe testa toksičnosti primjenom kvasca Saccharomyces cerevisiae, pratio se volumen ugljikovog dioksida, CO2, čije je nastajanje inhibirano pri različitim koncentracijama ksenobiotika s obzirom na inhibiciju procesa fermentacije. Mjerenja su se provodila svakih 24 sata u razdoblju od 72 sata. Konačni rezultati ispitivanja ekološkog rizika prikazani su krivuljom doza-odgovor, a prikazivale su promjene mjerenih svojstava u vremenu ili promjene inhibicije u ovisnosti o koncentraciji ksenobiotika. Također, ekološki rizik iskazan je i EC20 te EC50 vrijednostima (eng. effective concentration), prema kojima se klasificira toksičnost ispitivane tvari.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Kemijsko inženjerstvo, Interdisciplinarne tehničke znanosti
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Fakultet kemijskog inženjerstva i tehnologije, Zagreb