Pregled bibliografske jedinice broj: 1183282
DUNAV I METAFIZIKA ŽIVOTA (KULTURALNO OZNAČENO I DISKURZIVNO NEIZRECIVO U DJELIMA "DUNAV" I "DIKSILEND" PAVLA PAVLIČIĆA)
DUNAV I METAFIZIKA ŽIVOTA (KULTURALNO OZNAČENO I DISKURZIVNO NEIZRECIVO U DJELIMA "DUNAV" I "DIKSILEND" PAVLA PAVLIČIĆA) // Dunav u hrvatskoj povijesti i kulturi / Parat, Josip (ur.).
Slavonski Brod: Hrvatski institut za povijest - Podružnica za povijest Slavonije, Srijema i Baranje, 2021. str. 521-544 (predavanje, recenziran, sažetak, znanstveni)
CROSBI ID: 1183282 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
DUNAV I METAFIZIKA ŽIVOTA (KULTURALNO OZNAČENO I
DISKURZIVNO NEIZRECIVO U DJELIMA "DUNAV" I
"DIKSILEND" PAVLA PAVLIČIĆA)
(THE DANUBE AND METAPHYSICS OF LIFE (THE CULTURALE
MARKED AND THE DISCURSIVELY INEXPRESSIBILE IN THE
WORKS THE DANUBE AND DIKSILEND OF PAVAO PAVLIČIĆ)
Autori
Novinc, Vlasta
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, znanstveni
Izvornik
Dunav u hrvatskoj povijesti i kulturi
/ Parat, Josip - Slavonski Brod : Hrvatski institut za povijest - Podružnica za povijest Slavonije, Srijema i Baranje, 2021, 521-544
ISBN
978-953-8102-42-4
Skup
Znanstveni skup s međunarodnim sudjelovanjem Dunav u hrvatskoj povijesti i kulturi
Mjesto i datum
Slavonski Brod, Hrvatska; Vukovar, Hrvatska, 10.10.2018. - 12.10.2018
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Recenziran
Ključne riječi
Pavao Pavličić, reprezentacija vukovarskog prostora, modeli identiteta, svakodnevica, povijesne traume
(personal story, area, homogenous identity, heterogeneous identity, representation of reality, trauma)
Sažetak
U radu pod nazivom “Dunav i metafizika života” (kulturalno označeno i diskurzivno neizrecivo u djelima Dunav i Diksilend Pavla Pavličića) istraživat će se načini na koji se konstruira vukovarski identitet i to u kontekstu istoga prostora, ali različitoga vremena. U ranijoj prozi “Dunav” (1983.) P. Pavličić prikazuje provincijsku svakodnevicu čiji se ritam veže uz sezonski život rijeke, čime Dunav zadobiva centralno mjesto u osobnim pričama, a prelazi u kolektivni diskurs svojim mitskim pojavnostima. Identitet je homogeniziran, razlike se niveliraju prirodnom komponentom. U toj idiličnoj slici čini se da je stvarnost narativno iskaziva. U romanu “Diksilend” (1995.), kronici grada na Dunavu, autor prikazuje transformaciju prostora, a svakodnevica postaje utopija davno prošlog vremena. Autor narativizacijom osobnih priča, konstruira genezu heterogenih identiteta, te propituje stvarnost u novonastalim odnosima i načelnoj neiskazivosti. Na površinu isplivaju potisnuti i ideološki nepoćudni elementi identiteta (povijesne traume), koji se u devedesetim godinama 20. stoljeća na vukovarskom prostoru pojavljuju kao erupcija naizgled iracionalnih strasti i zla. Usporedbom ta dva teksta istraživat će se dvije vrste identiteta, homogenog i heterogenog, ideologiziranog i pluralnog, a u kojima je Dunav (prirodna sastavnica) konstanta prostora označitelj specifične metafizike života. U prikazu transformacije identiteta odlučujuću ulogu imaju traumatizirajući događaji, te se kontinuitet duha grada ne može razumijeti bez upisa zločina na njegovu prostor
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Književnost, Kroatologija