Pregled bibliografske jedinice broj: 1182470
Procjena prvih deset godina Konvencije Vijeća Europe o sprječavanju i borbi protiv nasilja nad ženama i nasilja u obitelji
Procjena prvih deset godina Konvencije Vijeća Europe o sprječavanju i borbi protiv nasilja nad ženama i nasilja u obitelji // Hrvatski ljetopis za kaznene znanosti i praksu, 28 (2021), 2; 381-404 doi:10.54070/hljk.28.2.7 (domaća recenzija, pregledni rad, znanstveni)
CROSBI ID: 1182470 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Procjena prvih deset godina Konvencije Vijeća
Europe o sprječavanju i borbi protiv nasilja nad
ženama i nasilja u obitelji
(Assessment of the first ten years of the Council
of Europe Convention on Preventing and Combating
Violence Against Women and Domestic Violence)
Autori
Željko, Darija
Izvornik
Hrvatski ljetopis za kaznene znanosti i praksu (2459-6531) 28
(2021), 2;
381-404
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u časopisima, pregledni rad, znanstveni
Ključne riječi
desetljeće Istanbulske konvencije ; rodno uvjetovano nasilje ; GREVIO ; vjerojatnost ratifikacije Istanbulske konvencije od Europske unije
(decade of the Istanbul Convention ; gender-based violence ; GREVIO ; probability of EU accession to the Istanbul Convention)
Sažetak
Rad nastoji procijeniti realne dosege Konvencije Vijeća Europe o sprječavanju i borbi protiv nasilja nad ženama i nasilja u obitelji (poznatije pod nazivom Istanbulska konvencija) s obzirom na protek od deset godina od kad je ista otvorena za potpisivanje u svibnju 2011. u Istanbulu. Osim zbog simbolične obljetnice, tema je aktualna i jer je 1. srpnja. 2021. Turska (kao prva potpisnica) prva i istupila iz tog ključnog regionalnog ugovora koji jamči zaštitu žena od rodno uvjetovanog nasilja. Uzimajući u obzir države Europske unije, poput Mađarske, koje se i dalje snažno suprostavljaju ratifikaciji Istanbulske konvencije, i/ili one poput Poljske, koje periodično najavljuju svoje istupanje, rad se dotiče često zanemarene uloge EU-a u promicanju Istanbulske konvencije kao najvažnijeg i sadržajno najsveobuhvatnijeg instrumenta te vrste. Naime EU je Istanbulsku konvenciju potpisao još u lipnju 2017. godine. Ujedno je Komisija u svojoj Strategiji za rodnu ravnopravnost za razdoblje od 2020.-2025. kao jedan od prioriteta izrijekom navela borbu protiv rodno uvjetovanog nasilja na području EU-a, a važnim korakom na tom putu smatra upravo ratifikaciju Istanbulske konvencije. Ako do toga ne dođe, u istoj Strategiji Komisija inzistira da EU pronađe alternativne pravne mjere za postizanje ciljeva Konvencije.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Pravo
Citiraj ovu publikaciju:
Časopis indeksira:
- HeinOnline