Pregled bibliografske jedinice broj: 1182330
Europska konvencija za zaštitu ljudskih prava (članak 6) i Zakon o upravnim sporovima iz 2010
Europska konvencija za zaštitu ljudskih prava (članak 6) i Zakon o upravnim sporovima iz 2010 // Zbornik radova Pravnog fakulteta u Splitu, 49 (2012), 2; 395-410 (podatak o recenziji nije dostupan, pregledni rad, znanstveni)
CROSBI ID: 1182330 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Europska konvencija za zaštitu ljudskih prava
(članak 6) i Zakon o upravnim sporovima iz 2010
(European Convention for protecting human rights
(article 6) and the Administrative Dispute
Resolution
Act of 2010)
Autori
Britvić Vetma, Bosiljka
Izvornik
Zbornik radova Pravnog fakulteta u Splitu (0584-9063) 49
(2012), 2;
395-410
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u časopisima, pregledni rad, znanstveni
Ključne riječi
Europska konvencija za zaštitu ljudskih prava i temeljnih sloboda, Zakon o upravnim sporovima iz 2010.
(European Convention for the Protection of Human Rights and Fundamental freedoms, Administrative Dispute Resolution Act of 2010)
Sažetak
Upravno sudstvo podliježe više manje istim ograničenjima u raznim zemljama, premda postoje određene razlike u odnosu na prihvaćeni model: postavlja se pitanje kako pomiriti s jedne strane zahtjeve građana, njihovu želju da im sporovi budu riješeni i paralelni društveni trend sve većeg broja sudskih postupaka i s druge strane europske zahtjeve koji traže da se sudi u razumnom roku, a istovremeno strankama ponudi rješenje u vidu jasne i razumljive odluke? Nisu su se sve zemlje opredijelile za ista rješenja. Sama koncepcija sudske kontrole uprave navela je suce da razviju vlastite metode. Zato Europsko pravo, a posebno odredbe članka 6. Europske konvencije za zaštitu ljudskih prava i temeljnih sloboda koje je Europski sud za zaštitu ljudskih prava u velikoj mjeri eksplicitno objasnio i protumačio, potiču neku vrstu „normalizacije“, odnosno ujednačavanja upravnosudskog postupka. Većina je država ugradila Europsku konvenciju za zaštitu ljudskih prava i temeljnih sloboda u svoj pravni poredak, bilo na način da su prenijele osnovna načela u vlastiti Ustav bilo putem zakonskih tekstova o postupku (npr. ugrađivanje Europske konvencije za zaštitu ljudskih prava i temeljnih sloboda u irsko pravo 2003. godine) ili su pak omogućile izravno pozivanje na tekst Konvencije. Utjecaj Europske konvencije za zaštitu ljudskih prava i temeljnih sloboda vidljiv je kako u pristupu sudu ili pokretanju sudskog postupka, koji ne smije biti pretjerano restriktivan, tako i u samomo vođenju sudskog postupka.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Pravo
Citiraj ovu publikaciju:
Časopis indeksira:
- HeinOnline