Pregled bibliografske jedinice broj: 1181682
MINERALOŠKE ZNAČAJKE SARMATSKIH TUFOVA S BUKOVE GLAVE, KRNDIJA
MINERALOŠKE ZNAČAJKE SARMATSKIH TUFOVA S BUKOVE GLAVE, KRNDIJA, 2022., diplomski rad, diplomski, Prirodoslovno-matematički fakultet, Zagreb
CROSBI ID: 1181682 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
MINERALOŠKE ZNAČAJKE SARMATSKIH TUFOVA S BUKOVE
GLAVE, KRNDIJA
(MINERALOGICAL CHARACTERISTICS OF SARMATIAN TUFFS
FROM BUKOVA GLAVA LOCALITY, KRNDIJA MT.)
Autori
Šušnjar, Stella
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Ocjenski radovi, diplomski rad, diplomski
Fakultet
Prirodoslovno-matematički fakultet
Mjesto
Zagreb
Datum
22.02
Godina
2022
Stranica
52
Mentor
Prof. dr. Marijan Kovačić ; doc. dr.sc. Frane Marković
Ključne riječi
miocen, Panonski bazen, sarmat, Sjevernohrvatski bazen, tufovi, Krndija, Bukova glava, smektiti
(Miocen, Pannonian Basin, Sarmatian, North Croatian Basin, tuffs, Mt. Krndija, Bukova glava, smectites)
Sažetak
U diplomskom radu analizirana su tri uzorka tufa sarmatske starosti s lokaliteta Bukova glava na Krndiji. Cilj rada bio je utvrditi strukturne i mineraloške značajke, usporediti dobivene rezultate sa sličnim naslagama Sjevernohrvatskog bazena te rekonstruirati tip magme i potencijalna izvorišta materijala. Na uzorcima su načinjene analize granulometrijskog sastava, analiza sadržaja karbonata, modalna analiza teške i lake mineralne frakcije te difrakcijska rendgenska analiza. Rezultati granulometrijskih podataka pokazali su da se radi o srednje do loše sortiranim uzorcima od kojih su dva imenovana kao muljnjak, a treći kao prahovnjak. Analiza sadržaja karbonata je pokazala da svi uzorci imaju vrlo nizak udio karbonatne komponente. Unutar zajednice teških minerala u uzorcima prevladavaju barit, jarosit, klinozoisit, epidot i zoisit, dok su manje zastupljeni cirkon, apatit i granat. Sastav zajednice teških minerala ukazuje na slab ili potpuno isključen terigen donos u marinski okoliš tijekom razdoblja sarmata. Rendgenskom difrakcijom identificirani su minerali glina iz grupe smektita. Pretpostavlja se da su smektiti nastali devitrifikacijom vulkanskog stakla. Tufovi najvjerojatnije pripadaju stijenama neutralnog karaktera koji su karakteristični za aktivni kontinentalni rub smješten u Istočnim Karpatima, a za koji se smatra da je izvorište piroklastičnog materijala.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Geologija
POVEZANOST RADA
Projekti:
HRZZ-IP-2019-04-7042 - Taložni paleobazeni, vodeni prolazi i migracije biote (SEDBAS) (Kovačić, Marijan, HRZZ - 2019-04) ( CroRIS)
Ustanove:
Prirodoslovno-matematički fakultet, Zagreb