Pregled bibliografske jedinice broj: 1179377
Fenotipska plastičnost mediteranske voćne muhe (Ceratitis capitata) preduvjet je invazivnosti i prilagodbe različitim agroekološkim uvjetima
Fenotipska plastičnost mediteranske voćne muhe (Ceratitis capitata) preduvjet je invazivnosti i prilagodbe različitim agroekološkim uvjetima, 2021. (rektorova nagrada).
CROSBI ID: 1179377 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Fenotipska plastičnost mediteranske voćne muhe
(Ceratitis capitata) preduvjet je invazivnosti i
prilagodbe različitim agroekološkim uvjetima
(Phenotypic plasticity of the Mediterranean medfly
(Ceratitis capitata) is a prerequisite for
invasiveness and adaptation to different
agroecological conditions)
Autori
Ninčević, Pave ; Lemić, Darija (mentor)
Vrsta, podvrsta
Ostale vrste radova, rektorova nagrada
Godina
2021
Ključne riječi
mediteranska voćna muha ; geometrijska morfometrija ; invazivnost ; potencijal širenja
(Mediterranean medfly ; geometric morphometrics ; invasiveness ; spreading potential)
Sažetak
Mediteranska voćna muha (Ceratitis capitata, Wiedemann) invazivan je štetnik u Hrvatskoj je proširena duž cijele obale Jadrana, a sporadično se bilježi i na kontinentu. Najveće štete i ekonomske gubitke uzrokuje na plodovima mandarine, a može značajno oštetiti plodove breskve i smokve. Hipoteza ovoga rada je bila da različiti biljni domaćini u kojima se razvija mediteranska voćna muha uzrok su varijabilnosti štetnika kao preduvjet njene invazivnosti. Iz toga je proizašao glavni cilj rada koji je bio tvrditi varijabilnost populacija na temelju oblika krila mediteranske voćne muhe razvijene iz različitih domaćina (breskva, smokva i mandarina) s različitih uzgojnih lokacija Republike Hrvatske te procijeniti fanotipsku plastičnost kao temelj budućeg širenja i prilagodbe ovoga štetnika na nova područja i domaćine. Metodama geometriske morfometrije kroz 14 specifičnih točaka na krilima mediteranske voćne muhe, testirano je 10 populacija uzgojenih iz zaraženih plodova breskve, smokve i mandarine, i sterilne populacije uzgojene u laboratoriju. Istraživanje je rezultiralo je slijedećim najvažnijim spoznajama: 1) spolni dimorfizam u obliku krila prisutan je u svim istraživanim populacijama mediteranske voćne muhe ; 2) domaćini u kojima se razvija mediteranska voćna muha utječu na oblik krila odnosno uvjetuju njenu varijabilnost ; 3) značajna varijabilnost između sterilnih i divljih jedinki u populacijama mužjaka i ženki ; 4) visoka fenotipska plastičnost populacija mediteranske voćne muhe na istraživanom području. Utvrđena, ali niska varijabilnost između različitih agroekoloških uvjeta (različiti biljni domaćini) te lokalizirana varijabilnost (veća varijabilnost populacija porijeklom iz Opuzena) upućuju na stabilnost genotipa i visoku fenotipsku plastičnost koja je preduvjet invazivosti i širenju mediteranske voćne muhe na nova područja. Napredovanjem globalizacije i zatopljenja mediteranska voćna muha postati još značajniji štetnik, te ozbiljan problem buduće poljoprivrede. Provedeno istraživanje otvorilo je dodatna pitanja o brojnim agroekološkim čimbenicima koji utječu na prilagodbu i širenje ovoga invazivnoga organizma, a mogu se dokazivati analizom oblika krila pomoću metoda geometrijske morfometrije.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Poljoprivreda (agronomija)
Napomena
Ovaj rad dobitnik je Rektorove nagrade za
akademsku godinu 2020./21. u kategoriji Nagrada
za individualni znanstveni i umjetnički rad
(jedan ili dva autora)