Pregled bibliografske jedinice broj: 1179242
»Svako vrijeme ima svoje izazove«: pokušaj primjene Veljakova pojmovnika na percepciju koronavirusa i njemu pratećih mjera
»Svako vrijeme ima svoje izazove«: pokušaj primjene Veljakova pojmovnika na percepciju koronavirusa i njemu pratećih mjera // Praktička ontologija. Povodom 70 godina Lina Veljaka / Sunajko, Goran ; Jurić, Hrvoje ; Selak Raspudić, Marija (ur.).
Zagreb: Hrvatsko filozofsko društvo ; Filozofski fakultet Sveučilišta u Zagrebu, 2022. str. 557-574
CROSBI ID: 1179242 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
»Svako vrijeme ima svoje izazove«: pokušaj
primjene
Veljakova pojmovnika na percepciju koronavirusa i
njemu pratećih mjera
("Every time has its challenges": an attempt to
implement
Veljak's terminology on the perception of
coronavirus and accompanying measures)
Autori
Kos, Marko
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Poglavlja u knjigama, znanstveni
Knjiga
Praktička ontologija. Povodom 70 godina Lina Veljaka
Urednik/ci
Sunajko, Goran ; Jurić, Hrvoje ; Selak Raspudić, Marija
Izdavač
Hrvatsko filozofsko društvo ; Filozofski fakultet Sveučilišta u Zagrebu
Grad
Zagreb
Godina
2022
Raspon stranica
557-574
ISBN
978-953-164-208-8
Ključne riječi
Lino Veljak, totalitarizam, koronavirus, ideologija
(Lino Veljak, totalitarianism, coronavirus, ideology)
Sažetak
Rad nastoji prikazati interpretaciju Veljakova stava o totalitarizmu i konceptima lažnih alternativa te antitetičke solidarnosti. Tema je izabrana kako bi se u okviru Veljakova pojmovnika pokušali razmotriti suvremeni fenomeni vezani uz koronavirus, prije sve- ga u domeni političkih i informacijskih praksi. Utoliko se u radu razmatraju tri pod- ručja i pojma iz Veljakova filozofskog opusa. Prvo razmatranje posvećeno je uvodnim napomenama uz njegove stavove o totalitarizmu u političkoj, ali prije svega ideološkoj dimenziji. Pojam totalitarizma pojavio se u širem znanstveno-kulturnom području u kontekstu rasprava o uvođenju restrikcija na neke od svakodnevnih sloboda (liberties) koje inače uvažavamo kako bi se usporilo ili spriječilo širenje virusa – nepopularna po- litička odluka popularnog naziva »lockdown«. Drugo je tematsko područje usmjereno na propast komunikacije, loše komunikacijske i informacijske navike znanstvenika i drugih društvenih aktera, čime se uspostavilo stanje konfuzije i nepovjerenja u širenju informacija na relaciji znanost–društvo, što se manifestiralo u lošim odlukama pojedinaca, ali i lošim političkim odlukama. Pod pretpostavkom da se nad hrvatskim društvom, kao i drugim europskim zemljama, »nadvio oblak totalitarizma«, pojedinci koriste medijski prostor za postavljanje lažnih alternativa osnovnim pretpostavkama društvenog ugovora. Problem koji je posebice došao do izraza u razumijevanju opsega vlastitih sloboda i granica tih sloboda u odnosu na druge pojedince u društvu. Treći tematski blok tematizira konstrukciju antitetičke solidarnosti kojom su se obgrlile različite povijesno suprotne ideologije i teorije zavjere kako bi se suprotstavile odlukama, odnosno mjerama kojima se nastoji zaštiti zdravlje šire zajednice.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Filozofija