Pregled bibliografske jedinice broj: 1178617
Ljubavna životinja: životinjski motivi u hrvatskoj ranorenesansnoj ljubavnoj lirici
Ljubavna životinja: životinjski motivi u hrvatskoj ranorenesansnoj ljubavnoj lirici // Poznanskie studia Slawistyczne, 21 (2021), 99-112 doi:10.14746/pss.2021.21.5 (međunarodna recenzija, članak, znanstveni)
CROSBI ID: 1178617 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Ljubavna životinja: životinjski motivi u hrvatskoj
ranorenesansnoj ljubavnoj lirici
(Love Animal: Animal Motifs in Croatian Early
Renaissance Love Poetry)
Autori
Bogdan, Tomislav ; Husić, Snježana ; Treska, Borna
Izvornik
Poznanskie studia Slawistyczne (2084-3011) 21
(2021);
99-112
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u časopisima, članak, znanstveni
Ključne riječi
životinjski motivi ; hrvatsko ranorenesansno ljubavno pjesništvo ; Šiško Menčetić ; Džore Držić ; pluralnost renesansnog ljubavnog pjesništva
(animal motifs ; Croatian Early Renaissance love poetry ; Šiško Menčetić ; Džore Držić ; pluralism of Renaissance love poetry)
Sažetak
Životinjski motivi bili su vrlo popularni u srednjovjekovnim bestijarijima i ljubavnom pjesništvu, posebice u provansalskoj i Petrarcinoj poeziji. U renesansi su potom rasprostranjeni u europskom ljubavnom pjesništvu te ih nalazimo i u ljubavnim pjesmama prvih hrvatskih renesansnih pjesnika Šiška Menčetića (1457–1527) i Džore Držića (1461–1501). U ovom su radu istraženi neki od životinjskih motiva u njihovim pjesmama, kako bi se ustanovilo mogu li zoomotivi ponuditi bolje razumijevanje pluralnosti hrvatskoga renesansnog ljubavnog pjesništva, nesvodivog samo na petrarkizam, kao i izvanknjiževnoga konteksta na koji se neki animalni motivi oslanjaju. Naše je istraživanje pokazalo da su primjerice motivi zmije i ptica povezani s različitim vrstama ljubavnog diskursa ; analizirani su također životinjski motivi povezani s toposom ljubavnog lova. Pokazalo se da su zoomotivi potencijalno višeznačni i da njihova upotreba slijedi žanrovska pravila i norme određene vrste ljubavnog diskursa kojoj pripadaju, dočim je njihovo značenje preciznije određeno u kontekstu same pjesme.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Filologija
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Filozofski fakultet, Zagreb