Pregled bibliografske jedinice broj: 1177949
Društvene prakse i uloge žena pod međunarodnom zaštitom u Republici Hrvatskoj
Društvene prakse i uloge žena pod međunarodnom zaštitom u Republici Hrvatskoj // 2. međunarodna znanstveno-stručna konferencija Migracije i identitet: kultura, ekonomija i država - zbornik radova: Društveni i kulturni aspekti migracija i identiteta / Bašić, Ferdo ; Akrap, Anđelko ; Feletar, Dragutin ; Perić Kaselj, Marina ; Knežević, Danijel (ur.).
Zagreb: Institut za migracije i narodnosti (IMIN) ; Hrvatska akademija znanosti i umjetnosti (HAZU), Razred za prirodne znanosti, 2021. str. 200-231 (predavanje, međunarodna recenzija, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni)
CROSBI ID: 1177949 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Društvene prakse i uloge žena pod međunarodnom
zaštitom u Republici Hrvatskoj
(Social Practices and Roles Among Women Under the
International Protection in Croatia)
Autori
Žagi, Karla
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni
Izvornik
2. međunarodna znanstveno-stručna konferencija Migracije i identitet: kultura, ekonomija i država - zbornik radova: Društveni i kulturni aspekti migracija i identiteta
/ Bašić, Ferdo ; Akrap, Anđelko ; Feletar, Dragutin ; Perić Kaselj, Marina ; Knežević, Danijel - Zagreb : Institut za migracije i narodnosti (IMIN) ; Hrvatska akademija znanosti i umjetnosti (HAZU), Razred za prirodne znanosti, 2021, 200-231
ISBN
978-953-6028-55-9
Skup
2.međunarodna znanstveno-stručna konferencija Migracije i identitet: kultura, ekonomija i država
Mjesto i datum
Zagreb, Hrvatska, 19.05.2021. - 21.05.2021
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Međunarodna recenzija
Ključne riječi
društvene prakse, uloge, migrantice, akulturacijski model
(social practices, roles, women migrants, acculturation model)
Sažetak
U godinama koje su uslijedile nakon izbjegličke krize u 2015., proučavanje akulturacije među državljanima trećih zemalja u Europi raste. Berryjev akulturacijski model koji uključuje moguće strategije integracije, asimilacije, marginalizacije i separacije u empiriji može biti proučavan kroz društvene prakse migranata u zemlji prihvata te kroz analizu dinamike preoblikovanja i kreiranja uloga. Ovaj rad pruža uvid u kvalitativno istraživanje koje za cilj postavlja analizu dinamike uloga žena migrantske populacije trećih zemalja u Hrvatskoj uslijed akulturacijskog procesa. Poseban naglasak stavljen je na iskustvo života prije odlaska iz zemlje porijekla, iskustvo života u Hrvatskoj, doživljaj i značenje integracije te pitanje uloga i njihovog preoblikovanja uslijed uključivanja u hrvatsko društvo. Rezultati ukazuju na različit doživljaj i iskustvo integracije između žena koje su u Hrvatsku migrirale s pratnjom i onih žena koje su u Hrvatsku migrirale same. Navedene skupine sugovornica razlikuju se i u svojim kazivanjima o svakodnevnim aktivnostima u zemlji prihvata, pri čemu se kod sugovornica koje su migrirale samo sa supružnikom primjećuje društvena izoliranost. S druge strane, u kazivanjima sugovornica koje su migrirale s djecom primjećuje se fenomen obrnute socijalizacije, pri čemu su žene društveno aktivnije upravo zbog djece. Sugovornicama je zajedničko pridavanje važnosti sudjelovanju na tržištu rada i aktivnoj uključenosti u hrvatsko društvo, što rezultira promjenom u njihovoj društvenoj i obiteljskoj ulozi.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Sociologija