Pregled bibliografske jedinice broj: 117774
Metalotioneini u prirodnoj populaciji dagnji Mytilus galloprovincialis uzorkovanih na različitim priobalnim lokalitetima kao biomarker izloženosti metalima
Metalotioneini u prirodnoj populaciji dagnji Mytilus galloprovincialis uzorkovanih na različitim priobalnim lokalitetima kao biomarker izloženosti metalima // Zbornik sažetaka 8. hrvatskog biološkog kongresa / Besendorfer, Višnja ; Kopjar, Nevenka (ur.).
Zagreb: Hrvatsko biološko društvo, 2003. str. 356-357 (poster, domaća recenzija, sažetak, ostalo)
CROSBI ID: 117774 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Metalotioneini u prirodnoj populaciji dagnji Mytilus galloprovincialis uzorkovanih na različitim priobalnim lokalitetima kao biomarker izloženosti metalima
(Metallothioneins in a natural population of mussels Mytilus galloprovincialis sampled at different coastal locations as a biomarker of metal exposure)
Autori
Ivanković, Dušica ; Žaja, Roko ; Pavičić, Jasenka ; Raspor, Biserka
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, ostalo
Izvornik
Zbornik sažetaka 8. hrvatskog biološkog kongresa
/ Besendorfer, Višnja ; Kopjar, Nevenka - Zagreb : Hrvatsko biološko društvo, 2003, 356-357
Skup
8. Hrvatski biološki kongres
Mjesto i datum
Zagreb, Hrvatska, 27.09.2003. - 02.10.2003
Vrsta sudjelovanja
Poster
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
metalotioneini; dagnja; Mytilus galloprovincialis; biomarker; metali
(metallothioneins; mussel; Mytilus galloprovincialis; biomarker; metals)
Sažetak
Praćene su prostorne varijacije sadržaja metalotioneina u škrgama i probavnoj žlijezdi dagnji M. galloprovincialis prikupljenih na četiri priobalna lokaliteta u Kaštelanskom zaljevu (srednja Dalmacija). Podaci za metalotioneine uspoređeni su s koncentracijama Cd, Cu i Zn u toplinski obrađenoj frakciji citosola. Sadržaj metalotioneina određen je spektrofotometrijskom metodom. Istraživanje je napravljeno u sklopu zajedničkog projekta s Norveškim institutom za istraživanje voda (NIVA), projektu “ CROWAT” (An integrated environmental monitoring system for Croatian freshwater, estuarine and coastal marine areas, projekt CROWAT, financiran od strane Norveškog istraživačkog savjeta). Utvrđene su statistički značajne razlike u sadržaju metalotioneina među istraživanim lokalitetima za oba ispitivana organa. Najviše vrijednosti metalotioneina zabilježene su u dagnjama uzorkovanim na postaji Trogir-Brodogradilište, a slijede je u padajućem nizu postaje Trogir-Marina, Vranjic i Inavinil. Koncentracije metalotioneina u škrgama kretale su se u rasponu od 26 do 44  g/g vlažne težine tkiva (vl.t.) i visoko su korelirale sa sadržajem bakra u toplinski obrađenom citosolu (r=0.76, p<0.01). Koncentracije metalotioneina u probavnoj žlijezdi bile su oko tri puta više u odnosu na koncentracije u škrgama (96-119  g/g vl.t.) i pokazale su statistički značajnu i pozitivnu korelaciju sa sadržajem cinka (r=0.66, p<0.05). Od ispitivanih metala, statistički značajne razlike u prostornoj raspodjeli metala među istraživanim lokalitetima zabilježene su za Cu u škrgama te za Zn i Cu u probavnoj žlijezdi. Ovi rezultati pokazuju da razine metalotioneina izmjerene u škrgama i probavnoj žlijezdi prirodne populacije dagnji M. galloprovincialis odražavaju različitu biološku ulogu ispitivanih organa u regulaciji metala pa se mogu upotrijebiti za prostorno praćenje izloženosti organizama metalima u priobalnom moru.
Izvorni jezik
Hrvatski, engleski
Znanstvena područja
Kemija