Pregled bibliografske jedinice broj: 1177618
Percepcija romskog etničkog prostora i socijalna isključenost
Percepcija romskog etničkog prostora i socijalna isključenost // Zbornik radova petog kongresa geografa Bosne i Hercegovine / Mirić, ranko (ur.).
Sarajevo: Geografsko društvo u Federaciji Bosne i Hercegovine, 2021. str. 276-288 (predavanje, međunarodna recenzija, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni)
CROSBI ID: 1177618 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Percepcija romskog etničkog prostora i socijalna
isključenost
(PERCEPTION OF ROMA ETHNIC SPACE AND SOCIAL EXCLUSION)
Autori
Šlezak, Hrvoje
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni
Izvornik
Zbornik radova petog kongresa geografa Bosne i Hercegovine
/ Mirić, ranko - Sarajevo : Geografsko društvo u Federaciji Bosne i Hercegovine, 2021, 276-288
Skup
5. kongres geografa Bosne i Hercegovine
Mjesto i datum
Sarajevo, Bosna i Hercegovina, 18.11.2020. - 20.11.2020
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Međunarodna recenzija
Ključne riječi
Romi, Bajaši, prostor, etničnost, pejzaž, Međimurje, socijalna isključenost
(Roma people, Bajash, space, ethnicity, landscape, Međimurje, social exclusion)
Sažetak
Prostor kao geografski objekt istraživanja sastavni je dio socijalne isključenosti Roma. Na primjeru Međimurja, najsjevernije županije Republike Hrvatske u kojoj upravo Romi čine najbrojniju nacionalnu manjinu cilj je bio istražiti percepciju prostora naseljenog Romima. Ispitivanje stavova pripadnika većinskog stanovništva o romskom prostoru i percepciji istog provedeno je uz pomoć anketnog upitnika na stratificiranom uzorku od 245 ispitanika. Uzorak je odabran na način da se istraže i eventualne prostorne razlike u percepciji „romskog prostora“ između pripadnika većinskog stanovništva koji žive blizu Roma, odnosno u istom administrativnom naselju gdje postoji romsko naselje i dijela većinskog stanovništva koje je udaljenije od Roma koji u sastavu svojeg administrativnog naselja nemaju romsko naselje i koji su minimalno 5 km udaljeni od najbližeg romskog naselja. Fizionomske specifičnosti romskih naselja, odnosno romski pejzažni otisak u prostoru kojeg Romi zauzimaju, kod većinskog stanovništva razvijaju osjećaj nesigurnosti, odbojnosti i straha. Strah od prostora i odbojnost prema prostoru projicira se i u odnosu prema socijalnoj skupini koja taj prostor zauzima. Romski etnički pejzaž prostorno segregiranih i funkcionalno marginaliziranih romskih naselja postaje jedan od uzroka socijalne isključenosti Roma i njihove daljnje marginalizacije.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Geografija