Pregled bibliografske jedinice broj: 1177116
Upitna pozicija i važnost destinacijskih menadžment organizacija u ukupnoj mreži destinacijskih dionika – primjer Hrvatske
Upitna pozicija i važnost destinacijskih menadžment organizacija u ukupnoj mreži destinacijskih dionika – primjer Hrvatske // Acta economica et turistica, 7 (2021), 2; 139-166 (domaća recenzija, pregledni rad, znanstveni)
CROSBI ID: 1177116 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Upitna pozicija i važnost destinacijskih menadžment
organizacija u ukupnoj mreži destinacijskih dionika
– primjer Hrvatske
(Uncertain position and significance of destination
management organisations in the entire network of
destination stakeholders – the case of Croatia)
Autori
Pavlović, Damir
Izvornik
Acta economica et turistica (1849-8469) 7
(2021), 2;
139-166
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u časopisima, pregledni rad, znanstveni
Ključne riječi
destinacijsko upravljanje ; analizadruštvene mreže ; DMO ; formalne i neformalnemreže ; organizacija upravljanja
Sažetak
Turistička destinacija, u sklopu brojnihdefinicijskih određenja, ipak dominantno predstavljakompleksan i dinamičan sustav brojnih dionikapovezanih na formalnoj i neformalnoj razini. Uzadnje vrijeme, sve više prevladava mišljenje da zarazumijevanje takvog sustava, te zahvaljujući tome, njegovo učinkovito upravljanje i organizaciju, najadekvatniji je mrežni pristup, odnosno analitikadruštvene mreže. U svrhu dobivanja uvida uorganizacijske kapacitete društvenih mreža ufunkciji unaprjeđenja upravljanja turističkimdestinacijama, provedena je analiza istih nauzorku dva turistička odredišta – primorskogi kontinentalnog. U sklopu analize, osobito jebilo važno utvrditi ulogu i učinkovitost hrvatskihDestinacijskih menadžment organizacija (DMO)u upravljanju destinacijom, testiranjem topološkogpotencijala njezine trenutne institucionalne pozicijeu okviru formalnog i neformalnog povezivanjas ostalim dionicima destinacijske zajednice(mreže). U tu svrhu, korišten je analitički alatmatematičkog grafa društvene mreže, u kojem sudionici predstavljeni čvorovima, a njihove vezerubovima istog grafa. Mjerenja su napravljena naglobalnoj (grupnoj) razini, u okviru pokazatelja centralnosti, gustoće, kohezije, modularnosti i klasterizacije promatranih mreža. Glavni naglasakje bio na usporednim analizama između varijanteu kojoj DMO participira u destinacijskim mrežama, što odražava postojeće stanje i varijanteu kojoj je DMO simulacijski izuzet kao dionik uistim mrežama. Time je testirana rezistentnostdestinacijskih mreža na dane promjene u njihovojtopološkoj strukturi. U novoj, simulacijskipromijenjenoj strukturi bez DMO-a, rezultatinisu pokazali općenito značajnije poremećajeu topološkim strukturama mreža i skupnimkarakteristikama (mjerama) u odnosu na prethodnuvarijantu. Izuzetak se donekle dogodio u okviruformalnih mreža, i to u primorskoj destinaciji.Generalno gledajući, sam izostanak DMO-a, barem s postojećim institucionalnim određenjemi misijom, ne bi izazvao značajnije poremećaje u destinacijskim upravljačkim procesima. Uodređenom smislu, realno je očekivati da bi došlodo decentralizacije i stvaranja prostora za inovacije, diverzifikaciju i unaprjeđenje destinacijskogdoživljaja.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Ekonomija