Pregled bibliografske jedinice broj: 1176922
Energetska tranzicija na hrvatskim otocima: etnografija otočnih budućnosti
Energetska tranzicija na hrvatskim otocima: etnografija otočnih budućnosti // 9. Anatomija otoka - knjiga sažetaka / Blagaić Bergman, Marina ; Marčeta Frlan, Ivana ; Oroz, Tomislav ; Perinić Lewis, Ana ; Starc, Nenas (ur.).
Zagreb: Institut za etnologiju i folkloristiku ; Anatomija otoka - centar za istraživanje i razvoj, 2021. str. 52-53 (predavanje, nije recenziran, sažetak, znanstveni)
CROSBI ID: 1176922 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Energetska tranzicija na hrvatskim otocima:
etnografija otočnih budućnosti
(Energy transition on Croatian islands: ethnography
of island futures)
Autori
Blagaić Bergman, Marina
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, znanstveni
Izvornik
9. Anatomija otoka - knjiga sažetaka
/ Blagaić Bergman, Marina ; Marčeta Frlan, Ivana ; Oroz, Tomislav ; Perinić Lewis, Ana ; Starc, Nenas - Zagreb : Institut za etnologiju i folkloristiku ; Anatomija otoka - centar za istraživanje i razvoj, 2021, 52-53
ISBN
978-953-8089-74-9
Skup
9. Anatomija otoka - Otoci i krize: otpornost i održivost otočnih zajednica
Mjesto i datum
Lastovo, Hrvatska, 27.09.2021. - 29.09.2021
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Nije recenziran
Ključne riječi
energetska tranzicija ; hrvatski otoci ; otočne budućnosti
(energy transition ; Croatian islands ; island futures)
Sažetak
Odnos prema energiji na jadranskim je otocima tradicijski obilježen principima štednje, solidarnih i komunalnih ulaganja u infrastrukturu od strane lokalnih stanovnika i iseljenika te sviješću o reciklažnom ciklusu. Energija se na otocima i sličnim geografski teže dostupnim područjima rijetko uzimala zdravo za gotovo, te su stoga upravo otočke zajednice vrijedan izvor znanja o tradicijskoj eko-logičnosti. U kontekstu recentnijih gospodarskih kretanja, odnos prema energiji na našim se otocima stubokom promijenio u svrhu razvoja turističke industrije. Na naše lokalne ekološke i socioekonomske tranzicije utječu, naravno, globalne ekološke politike koje provode tranziciju prema čistim energijama te, povezano s time, cirkularnoj ekonomiji. Europski zeleni plan kao krovni strateški dokument za klimatsku neutralnost predviđa ugljično neutralnu Europu do 2050. godine, s ambicioznim ciljevima ostvarenima već do 2030. Neki od hrvatskih otoka odazvali su se inicijativama Tajništva čiste energije za otoke EU te razvili vlastite strategije energetske tranzicije i već poduzimaju konkretne korake prema čistoj energiji. Na ovom će predavanju biti riječi o primjerima domaćih i inozemnih otoka koji su odmakli u implementiranju elemenata energetske tranzicije u vlastitu svakodnevicu. Naglasak će biti na onim društvenim i gospodarskim učincima energetske tranzicije koji su vezani za same lokalne zajednice, raspravljajući stoga o konceptima komunalne energije koju proizvode i posjeduju sami otočani.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Etnologija i antropologija
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Institut za etnologiju i folkloristiku, Zagreb
Profili:
Marina Blagaic
(autor)