Pregled bibliografske jedinice broj: 1176373
„Etnografija Domovinskog rata": od znanstvenog projekta do digitalne zbirke
„Etnografija Domovinskog rata": od znanstvenog projekta do digitalne zbirke // Sedmi festival hrvatskih digitalizacijskih projekata. Programska knjižica / Petrušić, Renata ; Marasović, Nela ; Holub, Karolina (ur.).
Zagreb: Nacionalna i sveučilišna knjižnica u Zagrebu, 2017. str. 27-28 (predavanje, domaća recenzija, sažetak, stručni)
CROSBI ID: 1176373 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
„Etnografija Domovinskog rata": od znanstvenog
projekta do digitalne zbirke
(Ethnography of the Homeland War: from a scientific
project to a digital collection)
Autori
Kuzman Šlogar, Koraljka ; Miholić, Irena
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, stručni
Izvornik
Sedmi festival hrvatskih digitalizacijskih projekata. Programska knjižica
/ Petrušić, Renata ; Marasović, Nela ; Holub, Karolina - Zagreb : Nacionalna i sveučilišna knjižnica u Zagrebu, 2017, 27-28
Skup
Sedmi festival hrvatskih digitalizacijskih projekata.
Mjesto i datum
Zagreb, Hrvatska, 27.04.2017. - 28.04.2017
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
Domovinski rat, znanstvena baština, prognanici, izbjeglice, digitalizacija
(Homeland War, scientific heritage, exiles, refugees, digitalization)
Sažetak
Institut za etnologiju i folkloristiku (IEF) raspolaže znatnim korpusom arhivske i znanstvene građe koja dokumentira i interpretira Domovinski rat kroz narativne iskaze prognanika, izbjeglica, vojnika i drugih građana Hrvatske. Rezultati istraživanja provedenih u okviru dvaju znanstveno- istraživačkih projekata – “Prognaničke priče (Osobne pripovijesti prognanika rata u Hrvatskoj)” voditeljice dr. sc. Ines Prica (1992. - 1996.) te “Domovinski rat i ratne žrtve u 20. stoljeću: etnografski aspekti” voditeljice dr. sc. Reane Senjković (2002. - 2006.) – prezentirani su u nizu izlaganja, u objavljenim znanstvenim člancima i knjigama te u magistarskim i doktorskim radovima. Zapisi s terenskih istraživanja, a riječ je o stotinjak sati usmenih svjedočanstava i njihovim transkriptima, bili su pohranjeni u Dokumentaciji IEF-a u različitim oblicima i na različitim medijima te su s njihovim postojanjem bili upoznati tek uži znanstveni krugovi. Projektom digitalizacije “Etnografija Domovinskog rata” nastojalo se objediniti rezultate istraživanja, uključujući i samu građu te ih učiniti dostupnima široj javnosti, pri čemu je bilo nužno provesti digitalizaciju analognih zapisa i dodatno urediti digitalno rođene zapise. Rezultat projekta je nova tematska zbirka Etnografija rata dostupna na digitalnoj platformi Instituta za za etnologiju i folkloristiku (www.dief.eu). U izlaganju će se ukratko predstaviti tijek i problematika provedbe ovog projekta digitalizacije građe, s posebnim osvrtom na razloge koji su doveli do razlike između željenih, planiranih i ostvarenih rezultata.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Etnologija i antropologija
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Institut za etnologiju i folkloristiku, Zagreb