Pregled bibliografske jedinice broj: 1176169
Zastave Rijeke – dva stoljeća kontroverzi
Zastave Rijeke – dva stoljeća kontroverzi // VI. kongres hrvatskih povjesničara „Kultura“ – Zbornik sažetaka i raspored rada, Rijeka, 29. rujna – 2. listopada 2021. / Agičić, Damir ; Galović, Tomislav (ur.).
Rijeka: Hrvatski nacionalni odbor za povijesne znanosti (HNOPZ) ; Društvo za hrvatsku povjesnicu ; Filozofski fakultet Sveučilišta u Rijeci, 2021. str. 99-100 (predavanje, međunarodna recenzija, sažetak, znanstveni)
CROSBI ID: 1176169 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Zastave Rijeke – dva stoljeća kontroverzi
(The Flags of Rijeka - two centuries of Controversies)
Autori
Heimer, Željko
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, znanstveni
Izvornik
VI. kongres hrvatskih povjesničara „Kultura“ – Zbornik sažetaka i raspored rada, Rijeka, 29. rujna – 2. listopada 2021.
/ Agičić, Damir ; Galović, Tomislav - Rijeka : Hrvatski nacionalni odbor za povijesne znanosti (HNOPZ) ; Društvo za hrvatsku povjesnicu ; Filozofski fakultet Sveučilišta u Rijeci, 2021, 99-100
ISBN
978-953-57296-2-4
Skup
VI. kongres hrvatskih povjesničara ''Kultura''
Mjesto i datum
Rijeka, Hrvatska, 29.09.2021. - 02.10.2021
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Međunarodna recenzija
Ključne riječi
Rijeka, Riječka Slobodna Država, municipalna zastava, državna zastava, konstrukcija gradskog identiteta
(Rijeka/Fiume, Free State of Rijeka/Fiume, municipal flag, national flag, construction of municipal identity)
Sažetak
Veksilološka povijest Rijeke jedna je od fascinantnijih povijesti gradskih zastava na svjetskoj razini. Kratki period međunarodno priznate Slobodne Države Rijeka uvrstio je riječku zastavu, koliko god to bilo nakratko, među „zastave svijeta“ čime je ova zastava dobila značenje koje uvelike nadilazi zastavu „samo“ jednog, pa koliko god značajnog, grada jedne srednjoeuropske i mediteranske države u kojoj se nalazi. Povijest zastave – zapravo zastava Rijeke, svojevrsni je pregled europske povijesti novog vijeka koja dodiruje sve važnije događaje koji su se u njoj događali od 16. stoljeća do danas. To je priča koja i danas, jednako kao i pred pedeset, sto, stopedeset ili dvjesto godina, budi emocije građana Rijeke, ali i ljudi koji žive u krugu stotinama kilometara daleko – nerijetko dijeleći ih oštro i neumoljivo, kao što to samo najznačajniji simboli identiteta mogu. Ovaj rad predstavlja što je moguće širi pregled zastava koje su se rabile u Rijeci, počevši s povijesnim pregledom zastava koje su pripadale gradu Rijeci u raznim periodima, od prvih spomena zastava u Rijeci u najstarijim izvorima, preko ponekad i višekratne austrijske, francuske, ugarske, hrvatske, talijanske, jugoslavenske uprave, pa i nekih drugih u kraćim periodima, do prijedloga rješenja zastava koji nisu realizirani, do danas, kada još uvijek postoje snažni prijepori o tome kako bi riječka zastava trebala izgledati. Autor je napisao monografiju koja je u pripremi pod naslovom „Zastave Rijeke: Monografija 200 godina borbe grada za pravo na svoju zastavu“, a koja osim spomenutoga predstavlja i zastave većih administrativnih jedinica kojima je Rijeka pripadala u raznim režimima, koje su se vijale u Rijeci i koja im je nerijetko bila i sjedište uprave (županije u Habsburškoj monarhiji, D’Annunzijevo Namjesništvo, pokrajina u Kraljevini Italiji, republika u Jugoslaviji, te na posljetku županija u Republici Hrvatskoj). Slijedi pregled zastava koje su rabile različite pomorske vlasti od 18. stoljeća do danas, te jednako tako pregled zastava brodarskih tvrtki koje su imale sjedišta u Rijeci. Tu su i zastave koje su se rabile i danas se rabe u sportu, prije svega jedriličarskom, gdje imaju istaknutu ulogu, a potom i u drugim sportovima, a potom zastave akademskih institucija u Rijeci. Na kraju su u monografiji predstavljene zastave riječkih postrojbi iz Domovinskog rata.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Sociologija, Interdisciplinarne društvene znanosti, Povijest, Interdisciplinarne humanističke znanosti