Pregled bibliografske jedinice broj: 1175812
Teološka analiza Franjina pozdrava blaženoj Djevici Mariji
Teološka analiza Franjina pozdrava blaženoj Djevici Mariji // 13. nacionalni mariološko‑marijanski kongres Hrvatskoga mariološkog instituta Gospina Bosna: pod okriljem 'Rajske Djeve / Nedjeljka s. Valerija KOVAČ – Daniel PATAFTA (ur.).
Zagreb: Kršćanska sadašnjost ; Katolički bogoslovni fakultet Sveučilišta u Zagrebu, 2022. str. 177-199 (predavanje, domaća recenzija, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni)
CROSBI ID: 1175812 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Teološka analiza Franjina pozdrava blaženoj Djevici
Mariji
(Theological analysis of Francis' greeting to the
Blessed Virgin Mary)
Autori
Karlić, Ivan ; Gelo, Milan
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni
ISBN
978-953-11-1597-1
Skup
13. nacionalni mariološko‑marijanski kongres Hrvatskoga mariološkog instituta Gospina Bosna: pod okriljem 'Rajske Djeve
Mjesto i datum
Travnik, Bosna i Hercegovina, 10.05.2018. - 13.05.2018
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
Marija ; Franjo Asiški ; Crkva ; mariologija ; franjevaštvo
(Mary ; Francis of Assyrian ; Church ; Mariology ; Franciscanism)
Sažetak
Autori se u radu bave teološkom analizom molitvenoga teksta Pozdrava Blaženoj Djevici Mariji, koji je napisan u XIII. stoljeću. Tekst predstavlja originalni spis sv. Franje Asiškoga, koji bitno određuje duhovne početke Reda. Tumačeći pojedine dijelove Franjine marijanske molitve, autori ističu glavne teološke naglaske teksta, koji proizlaze iz njegove duhovnosti koja je bitno obilježena marijansko-mariološkom perspektivom. Iako se ne može govoriti o pravoj mariologiji, autori ističu najvažnije mariološke naglaske u Franjinu Pozdravu Mariji. Kritičkom analizom teksta oni pokazuju da je Franjin Pozdrav Mariji nastao na biblijskoj podlozi, prije svega na temelju Lukina izvješća o anđelovu navještenju Mariji (usp. Lk 1, 26-38). Marija se u ovom Franjinu tekstu promatra i tumači u neraskidivoj povezanosti s Crkvom, a marijansko otajstvo se ne odvaja od trinitarne teologije, jer se Marija ne može misliti izvan djelovanja Trojstva. Osim toga, Marija je u Franjinoj molitvi prikazana kao istinski uzor i primjer vjernicima. Donoseći različite marijanske nazive, kojima se otvaraju novi pogledi na marijansko otajstvo, autori pokazuju stanovitu »uravnoteženost« Franjine marijanske pobožnosti, iz koje kasnije nastaje prava franjevačka mariologija, koja Mariju nikada ne tumači izvan Trojstva, Crkve i vjerničkoga iskustva. Spomenuti franjevački marijanski tekst ponajbolje svjedoči njegovu mariološku »uravnoteženost«, koja će utjecati na kasniji razvoj franjevačke teološke misli o Mariji. Cilj rada je teološka analiza teksta Pozdrava Blaženoj Djevici Mariji i tumačenje glavnih marijansko- marioloških misli, na osnovi kojih je nastala cijela marijanska molitva, čime se očito vidi da je Franjina marijanska pobožnost, koja sadrži prave tragove buduće franjevačke mariologije, »uravnotežena«, trijezna i odmjerena.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Teologija, Filologija, Povijest
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Fakultet filozofije i religijskih znanosti,
Katolički bogoslovni fakultet, Zagreb,
Katolički bogoslovni fakultet, Đakovo,
Hrvatsko katoličko sveučilište, Zagreb
Profili:
Ivan Karlić
(autor)