Pregled bibliografske jedinice broj: 1174809
Mjerodavno pravo za povrede prava osobnosti pravnih osoba
Mjerodavno pravo za povrede prava osobnosti pravnih osoba // Identitet u prekograničnim privatnopravnim odnosima : okrugli stol održan 25. veljače 2021. / Barbić, Jakša ; Župan, Mirela (ur.).
Zagreb: Hrvatska akademija znanosti i umjetnosti (HAZU), 2021. str. 171-201
CROSBI ID: 1174809 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Mjerodavno pravo za povrede prava osobnosti pravnih
osoba
(Violations of rights relating to personality of
legal persons)
Autori
Zgrabljić Rotar, Dora
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Poglavlja u knjigama, znanstveni
Knjiga
Identitet u prekograničnim privatnopravnim odnosima : okrugli stol održan 25. veljače 2021.
Urednik/ci
Barbić, Jakša ; Župan, Mirela
Izdavač
Hrvatska akademija znanosti i umjetnosti (HAZU)
Grad
Zagreb
Godina
2021
Raspon stranica
171-201
ISBN
9789533474366
Ključne riječi
povreda prava osobnosti, sloboda izražavanja, naknada neimovinske štete, Uredba Rim II, lex loci damni
(rights relating to personality, right to freedom of expression, conflict-of-laws rules, damages, Rome II Regulation lex loci damni)
Sažetak
Pravo osobnosti i pravo na slobodu izražavanja ljudska su prava zaštićena Europskom konvencijom za zaštitu ljudskih prava. Danas su sporovi zbog povrede prava osobnosti, u kojima se ova dva prava sukobljavaju, češće međunarodno obilježeni zbog lakše i brže distribucije vijesti putem tzv. novih medija. Ravnoteža između slobode izražavanja i prava na zaštitu osobnosti postiže se kako materijalnopravnim, tako i kolizijskopravnim propisima. Ishod takvog postupka uvelike ovisi o tome u kojoj će se državi postupak voditi odnosno koji će sud biti međunarodno nadležan te o tome koje će materijalno pravo sud pri tome primjenjivati. Upravo zato što se materijalni propisi država članica Europske unije u ovom području toliko razlikuju bez izgledne mogućnosti njihove unifikacije, unifikacija kolizijskog prava, kao i u mnogim drugim poljima, postavljena je kao ključni element u postizanju zajedničkog tržišta EU. Međutim, prilikom donošenja Uredbe Rim II, odredba o pravu mjerodavnom za sporove o povredi prava osobnosti izostavljena je iz ovog unifikacijskog akta pa je pitanje prava mjerodavnog za povredu prava osobnosti ostalo jedno od rijetkih neunificiranih izvanugovornih obveza. Stoga se kod određivanja mjerodavnog prava za povredu osobnosti primjenjuju nacionalna kolizijska pravila država članica. Hrvatskim Zakonom o međunarodnom privatnom pravu, polje primjene pravila Uredbe Rim II proširena je i na one pravne odnose koji su isključeni iz njena polja primjene. To znači da će hrvatski sudovi pravo mjerodavno za povredu prava osobnosti pravne osobe u sporu s međunarodnim obilježjem određivati primjenom kolizijskih pravila iz Uredbe Rim II. Prema Uredbi Rim II, stranke imaju ograničenu mogućnost izbora mjerodavnog prava, osim ako se radi o povredi prava osobnosti pravne osobe koje je učinjeno kao radnja nepoštenog tržišnog natjecanja koja utječe isključivo na interese određenog konkurenta. Ako nema izbora mjerodavnog prava, mjerodavno pravo će se određivati na temelju općeg pravila iz članka 4. Uredbe Rim II koje upućuje na lex loci damni uz dvije iznimke od kojih jedna upućuje na zajedničko uobičajeno boravište, a druga na najužu vezu.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Pravo