Pregled bibliografske jedinice broj: 1174346
Odjeci zrinsko-frankopanskih tema u hrvatskom (umjetničkom) stvaralaštvu s osobitom obzirom na motiviku zrinsko-frankopanske tragedije/urote
Odjeci zrinsko-frankopanskih tema u hrvatskom (umjetničkom) stvaralaštvu s osobitom obzirom na motiviku zrinsko-frankopanske tragedije/urote // Muka kao nepresušno nadahnuće kulture : Zbornik radova XII. međunarodnog znanstvenog simpozija Pasionske baštine: Pasionska baština Like, Gospić, 2018. / Čikeš, Jozo (ur.).
Zagreb: Pasionska baština, 2019. str. 374-421
CROSBI ID: 1174346 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Odjeci zrinsko-frankopanskih tema u hrvatskom
(umjetničkom) stvaralaštvu s osobitom obzirom na
motiviku zrinsko-frankopanske tragedije/urote
(Echoes of Zrinski-Frankopan Themes in Croatian
(Artistic) Musical Creation with a Particular
Consideration of the Motivics of the Zrinski-
Frankopan Tragedy/Conspiracy)
Autori
Palić-Jelavić, Rozina
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Poglavlja u knjigama, znanstveni
Knjiga
Muka kao nepresušno nadahnuće kulture : Zbornik radova XII. međunarodnog znanstvenog simpozija Pasionske baštine: Pasionska baština Like, Gospić, 2018.
Urednik/ci
Čikeš, Jozo
Izdavač
Pasionska baština
Grad
Zagreb
Godina
2019
Raspon stranica
374-421
ISSN
1334-8264
Ključne riječi
Petar Zrinski, Fran Krsto Frankopan, Nikola Šubić Zrinski, Ivan Zajc, zrinsko-frankopanska urota, zrinsko-frankopanske teme u glazbi
(Petar Zrinski, Fran Krsto Frankopan, Nikola Šubić Zrinski, Ivan Zajc, Zrinski-Frankopan Conspiracy, Zrinski-Frankopan themes in music)
Sažetak
Premda su Sigetska bitka i Nikola Šubić Zrinski, uz to i mitska slika koja se njima oblikovala, ostavili znatnoga traga u umjetničkim iskazima mnogih umjetnika različitih epoha, u 19. su stoljeću u većoj mjeri - barem kad je o književnosti i likovnim umjetnostima riječ - to ostvarile zrinsko-frankopanske teme. No, i u glazbenom su se stvaralaštvu u 19. stoljeću pojavila djela vezana za zrinsko-frankopansku temu ne samo u hrvatskih nego i u inozemnih autora (poput suite za čembalo "O pobuni u Ugarskoj" Alessandra Pogliettija, inače suvremenika Petra Zrinskoga i Frana Krste Frankopana). No ta je tema bila zastupljena osobito u Zajčevu opusu ; naime, autor je ostvario 13 skladbi / opusa s različitim verzijama/inačicama i pod različitim naslovima, a riječ je o zborskim skladbama najčešće pisanima za muški zbor ili pak o instrumentalnim djelima s obilježjem i podnaslovom koračnice - za glasovir, odnosno za puhački orkestar), ali je nadahnula i druge skladatelje romantičnoga doba, primjerice Ferdu Livadića. Naposljetku, više je različitih glazbenih (najčešće zborskih) djela nastalo na tu i srodne teme u 20. stoljeću iz pera nekolicine autora (Vladimir Stahuljak, Franjo Serafin Vilhar Kalski, Valerijan Friml Antunović, Ivo Muhvić, Bernardin Sokol, Lovro Županović).
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Znanost o umjetnosti, Interdisciplinarne humanističke znanosti
Napomena
U radu su tabličnome prikazu predstavljene skladbe
(verzije, inačice) Ivana Zajca (13) te 10 skladbi
pretežito hrvatskih autora.
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Hrvatska akademija znanosti i umjetnosti
Profili:
Rozina Palić-Jelavić
(autor)