Pretražite po imenu i prezimenu autora, mentora, urednika, prevoditelja

Napredna pretraga

Pregled bibliografske jedinice broj: 1173999

Novi prinosi podhumskoj tragediji – o internaciji i stradanjima kroz sjećanja i uspomene


Buterin, Toni
Novi prinosi podhumskoj tragediji – o internaciji i stradanjima kroz sjećanja i uspomene // Grobnički zbornik, 11 (2021), 66-83 (domaća recenzija, članak, stručni)


CROSBI ID: 1173999 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca

Naslov
Novi prinosi podhumskoj tragediji – o internaciji i stradanjima kroz sjećanja i uspomene
(New contributions to the tragedy of Podhum - on internment and suffering through memories and recollections)

Autori
Buterin, Toni

Izvornik
Grobnički zbornik (0353-3905) 11 (2021); 66-83

Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u časopisima, članak, stručni

Ključne riječi
Podhum ; Grobnišćina ; okupacija ; internacija ; 1942. ; Drugi svjetski rat
(Podhum ; Grobnišćina ; occupation ; internment ; 1942 ; World War II)

Sažetak
Nekoć najveće, najbogatije i najnaseljenije selo Grobnišćine, Podhum, 12. srpnja 1942. do temelja je spaljeno. Radno aktivni muškarci su strijeljani, a žene, djeca i stariji internirani u Italiju. Zvjerstvima počinjenim od strane fašističkih okupatora prethodila je talijanska okupacija Rijeke i riječkoga prstena, a na tom je prostoru, uključujući i Grobnišćinu zajedno sa selom Podhumom, pružan velik otpor prisilnoj talijanizaciji. U povijesnim je vrelima, kao i u objavljenoj literaturi vidljiva brojčana diskrepancija u broju strijeljanih, ali i u razlozima koji su potaknuli Talijane na ovo zlodjelo. U radu su analizirani dosad objavljeni podaci iz literature, a tijekom terenskih istraživanja intervjuirani su potomci žrtava čiji su članovi obitelji stradali i internirani. Pojedini kazivači i sami su dio života proveli u internaciji čija su sjećanja na to razdoblje, kao i sjećanja na svoje pretke, iznesena u ovom radu kontekstualiziranu u povijesni pregled stradanja, s naglaskom na drugu stranu žrtve: internirane mještane od kojih su neki talijanski danak platili životom, a neki se vratili u selo – podignuvši iz pepela nove generacije i novi Podhum.

Izvorni jezik
Hrvatski

Znanstvena područja
Povijest



POVEZANOST RADA


Ustanove:
Medicinski fakultet, Rijeka

Profili:

Avatar Url Toni Buterin (autor)

Poveznice na cjeloviti tekst rada:

www.grobnik-katedra.hr

Citiraj ovu publikaciju:

Buterin, Toni
Novi prinosi podhumskoj tragediji – o internaciji i stradanjima kroz sjećanja i uspomene // Grobnički zbornik, 11 (2021), 66-83 (domaća recenzija, članak, stručni)
Buterin, T. (2021) Novi prinosi podhumskoj tragediji – o internaciji i stradanjima kroz sjećanja i uspomene. Grobnički zbornik, 11, 66-83.
@article{article, author = {Buterin, Toni}, year = {2021}, pages = {66-83}, keywords = {Podhum, Grobni\v{s}\'{c}ina, okupacija, internacija, 1942., Drugi svjetski rat}, journal = {Grobni\v{c}ki zbornik}, volume = {11}, issn = {0353-3905}, title = {Novi prinosi podhumskoj tragediji – o internaciji i stradanjima kroz sje\'{c}anja i uspomene}, keyword = {Podhum, Grobni\v{s}\'{c}ina, okupacija, internacija, 1942., Drugi svjetski rat} }
@article{article, author = {Buterin, Toni}, year = {2021}, pages = {66-83}, keywords = {Podhum, Grobni\v{s}\'{c}ina, occupation, internment, 1942, World War II}, journal = {Grobni\v{c}ki zbornik}, volume = {11}, issn = {0353-3905}, title = {New contributions to the tragedy of Podhum - on internment and suffering through memories and recollections}, keyword = {Podhum, Grobni\v{s}\'{c}ina, occupation, internment, 1942, World War II} }




Contrast
Increase Font
Decrease Font
Dyslexic Font