Pregled bibliografske jedinice broj: 1173904
SLIČNOSTI I RAZLIKE U MOTIVACIJI ZA VJEŽBANJE U STUDENATA U ODNOSU NA STARIJU POPULACIJU
SLIČNOSTI I RAZLIKE U MOTIVACIJI ZA VJEŽBANJE U STUDENATA U ODNOSU NA STARIJU POPULACIJU, 2019., diplomski rad, diplomski, Vukovar
CROSBI ID: 1173904 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
SLIČNOSTI I RAZLIKE U MOTIVACIJI ZA VJEŽBANJE U STUDENATA U ODNOSU NA STARIJU POPULACIJU
(SIMILARITIES AND DIFFERENCES IN MOTIVATION FOR SUDENT EXERCISE IN RELATION TO THE OLDER POPULATION)
Autori
Kovačić, Gabrijela
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Ocjenski radovi, diplomski rad, diplomski
Mjesto
Vukovar
Datum
13.09
Godina
2019
Stranica
62
Mentor
Znika, Mateja
Ključne riječi
motivacija ; vježbanje ; studenti ; starija populacija
(motivation ; exercise ; students ; older population)
Sažetak
Redovita tjelesna aktivnost pozitivno doprinosi fiziološkom i psihološkom zdravlju. Vježbanje se preporučuje starijim osobama jer povećava mišićnu masu i smanjuje rizik za kronične bolesti srca i metaboličkih sustava, bolje funkcioniraju fizički i psihički. Mnoga istraživanja su dokazala da redovito bavljenje nekom tjelesnom aktivnošću dovodi do boljeg raspoloženja i većeg samopouzdanja. Motivacija je ključni čimbenik u podržavanju kontinuiranog vježbanja. Kako bi pojedinac bio motiviran za neku aktivnost, u njegovoj motivacijskoj strukturi trebali bi prevladavati intrinzični razlozi. Glavni cilj rada bio je vidjeti koje su sličnosti i razlike u motivaciji za vježbanje kod 70 mlađih ispitanika i 70 starijih ispitanika. Upitnik koji je korišten u istraživanju kako bi se utvrdili glavni motivacijski čimbenici je hrvatska verzija EMI – 2 Upitnik motivacije za vježbanje. Rezultati ovog istraživanja pokazali su da su glavni čimbenici motivacije kod mlađe muške populacije vezani za natjecateljski duh te da ih se većina bavi vježbanjem kako bi imali određeni status u društvu i veće samopouzdanje. Starija populacija uglavnom vježba kako bi izbjegla mnogobrojne bolesti, ali i da bi imali veću snagu i izdržljivost koje su im prijeko potrebne kako bi mogli normalno funkcionirati u svakodnevnom životu.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Kliničke medicinske znanosti, Javno zdravstvo i zdravstvena zaštita, Interdisciplinarne društvene znanosti, Biotehnologija u biomedicini (prirodno područje, biomedicina i zdravstvo, biotehničko područje)