Pregled bibliografske jedinice broj: 1173901
Primjena telemedicine u laringologiji
Primjena telemedicine u laringologiji // 12. kongres Hrvatskog društva za otorinolaringologiju i kirurgiju glave i vrata s međunarodnim sudjelovanjem – knjiga sažetaka / Medica Jadertina, 51(Suplement) / Bilić, Mario ; Skitarelić, Neven ; Kovač Bilić, Lana (ur.).
Zadar: Opća bolnica Zadar, 2021. str. 43-43 (predavanje, nije recenziran, sažetak, ostalo)
CROSBI ID: 1173901 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Primjena telemedicine u laringologiji
(Telemedicine in laryngology)
Autori
Mihalj, Hrvoje ; Zubčić, Željko ; Včeva, Andrijana ; Kotromanović, Željko ; Vranješ, Željko ; Birtić, Darija ; Mendeš, Tihana ; Milanković, Stjepan Grga ; Prpić, Tin ; Bogović, Vjeran ; Abičić, Ivan ; Rezo, Matej ; Moguš Miroslav ; Šestak, Anamarija
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, ostalo
Izvornik
12. kongres Hrvatskog društva za otorinolaringologiju i kirurgiju glave i vrata s međunarodnim sudjelovanjem – knjiga sažetaka / Medica Jadertina, 51(Suplement)
/ Bilić, Mario ; Skitarelić, Neven ; Kovač Bilić, Lana - Zadar : Opća bolnica Zadar, 2021, 43-43
Skup
12. kongres Hrvatskog društva za otorinolaringologiju i kirurgiju glave i vrata s međunarodnim sudjelovanjem
Mjesto i datum
Split, Hrvatska, 07.05.2021. - 08.05.2021
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Nije recenziran
Ključne riječi
telemedicina ; laringologija ; 5G ; COVID-19
(telemedicine ; laryngology ; 5G ; COVID-19)
Sažetak
Telemedicina je pojam koji obuhvaća sve postupke podržane komunikacijskom tehnologijom čiji je cilj pružanje zdravstvenih usluga na određenoj prostornoj udaljenosti. To je područje koje se brzo razvija i pronašlo je posebnu primjenu u laringologiji. Razvoj telemedicine u laringologiji predstavlja novi pristup dijagnostičkim i terapijskim postupcima, posebno razvojem 5G tehnologije. Najvažnije što nam donosi primjena 5G tehnologije je brz i pouzdan prijenos podataka, izuzetno niska latencija, te pokrivenost i energetska učinkovitost potrebna za takav prijenos podataka. Ovo je jedno od brzo razvijajućih područja koje zasigurno uvodi novinu u svakodnevnu praksu, poboljšava kvalitetu i dostupnost medicinske njege u područjima u kojima nedostaje liječnika. Jedna od najranijih primjena telemedicine u laringologiji bilo je provođenje glasovne rehabilitacije, dok se do danas uvelike proširila primjena. Primjena telekirurgije je pravi primjer razvoja tehnologije i njezine primjene u medicini. Telemedicina je također značajna prednost tijekom pandemije COVID-19 virusom, kako za liječenje bolesnika, tako i za njihovo učinkovitije praćenje, kao i za bolju komunikaciju između stručnjaka. Svakako treba naglasiti nedostatke telemedicinske tehnologije, a to je prije svega skupa oprema, potreba za dodatnom obukom osoblja, limitiran fizikalni pregled i nemogućnost liječenja određenih stanja i bolesti. U zemljama poput Hrvatske, gdje su resursi ograničeni, telemedicina ima najveću prednost u situacijama kao što su pandemija COVID-19 virusom, kao i u obrazovne svrhe.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Kliničke medicinske znanosti
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Klinički bolnički centar Osijek,
Medicinski fakultet, Osijek
Profili:
Andrijana Včeva
(autor)
Željko Zubčić
(autor)
Ivan Abičić
(autor)
Vjeran Bogović
(autor)
Anamarija Šestak
(autor)
Hrvoje Mihalj
(autor)
Tin Prpić
(autor)
Željko Vranješ
(autor)
Stjepan Grga Milankovic
(autor)
Tihana Mendeš
(autor)
Darija Birtić
(autor)
Citiraj ovu publikaciju:
Časopis indeksira:
- Scopus