Pregled bibliografske jedinice broj: 1173557
Tri planerske škole – pogled iz Zagreba, Ljubljane i Beograda
Tri planerske škole – pogled iz Zagreba, Ljubljane i Beograda // „PLANSKA I NORMATIVNA ZAŠTITA PROSTORA I ŽIVOTNE SREDINE” / Filipović, Dejan ; Šećerov, Velimir ; Lukić, Bogdan ; Radosavljević, Uroš ; Marić, Miroslav (ur.).
Beograd: Asocijacija prostornih pl. Srbije (ur.) Asocijacija prostornih planera Srbije, Univerzitet u Beogradu - Geografski fakultet, 2019. str. 71-82 (pozvano predavanje, međunarodna recenzija, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni)
CROSBI ID: 1173557 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Tri planerske škole – pogled iz Zagreba, Ljubljane i
Beograda
(THREE SCHOOLS OF PLANNING - A VIEW FROM ZAGREB,
LJUBLJANA AND
BELGRADE)
Autori
Ambruš, Denis
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni
Izvornik
„PLANSKA I NORMATIVNA ZAŠTITA PROSTORA I ŽIVOTNE SREDINE”
/ Filipović, Dejan ; Šećerov, Velimir ; Lukić, Bogdan ; Radosavljević, Uroš ; Marić, Miroslav - Beograd : Asocijacija prostornih pl. Srbije (ur.) Asocijacija prostornih planera Srbije, Univerzitet u Beogradu - Geografski fakultet, 2019, 71-82
ISBN
978-86-6283-074-6
Skup
10. naučno-stručni skup „Planska i normativna zaštita prostora i životne sredine“
Mjesto i datum
Subotica, Srbija; Palić, Srbija, 09.05.2019. - 11.05.2019
Vrsta sudjelovanja
Pozvano predavanje
Vrsta recenzije
Međunarodna recenzija
Ključne riječi
planerske škole, umrežavanje struke, Zagreb, Ljubljana, Beograd
(schools of planning, networking between professions, Zagreb, Ljubljana, Belgrade)
Sažetak
Autor izražava iskustva i analizira uvjete za vođenje škole prostornog i urbanističkog planiranja u tržišno orijentiranom postindustrijskom društvu. Unatoč vidljivoj periferiji europskog teritorija u ondašnjoj zajedničkoj državi i posebnostima društveno- političkog sistema struka se tokom 20. stoljeća razvijala prihvatljivo kroz različite prostorno planerske škole. Tako su prostorno uređenje i urbanistički stvoreni oblici pratili promjene i razvoj društva te su bili u tijesnoj i uzajamnoj uzročnoj vezi. U pojedinim planerskim školama razmjenom znanja gajilo se umrežavanje struke između Zagreba, Ljubljane i Beograda, koja je unaprijedila metodologiju i koncepciju planiranja. Rado se uvijek prisjetiti pojedinih predavanja kao mjerila spoznaje kvalitete, kao susreta sa stručnjacima u tri planerske škole. Među prvom starijom generacijom su Mušič i Marinović - Uzelac jer njihov doprinos i ostavština nadmašuje nekadašnje jugoslavenske okvire. Upravo je Marinović-Uzelac tumačio da se s reformom političkog, gospodarskog i pravnog sustava mijenja i pogled (pravo primijenjeno na tlo) na urbanizam i prostorno uređenje. Na taj način prisutne su široko u Europi otvorene generacije planera Pogačnik, Jukić, Đokić, Šećerov itd. Cjelovitim iskustvenim pogledom iz tri planerske škole i sagledavanjem aktualne paradigme zaključujemo da se u današnje vrijeme radi s previše okolišnih, ekonomskih, socijalnih i ideoloških promjena.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Arhitektura i urbanizam, Građevinarstvo, Interdisciplinarne tehničke znanosti
Napomena
CIP - Katalogizacija u publikaciji Narodna
biblioteka Srbije, Beograd 502.1:711(082)
COBISS.SR-ID 276144908