Pregled bibliografske jedinice broj: 1173534
Identitet djece migranata u praksi europskih sudova
Identitet djece migranata u praksi europskih sudova // Identitet u prekograničnim privatnopravnim odnosima / Barbić, Jakša ; Župan, Mirela (ur.).
Zagreb: Hrvatska akademija znanosti i umjetnosti (HAZU), 2021. str. 225-263
CROSBI ID: 1173534 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Identitet djece migranata u praksi europskih sudova
(The Identity of Migrant Minors in the Practice of
European Courts)
Autori
Duić, Dunja ; Drventić, Martina
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Poglavlja u knjigama, znanstveni
Knjiga
Identitet u prekograničnim privatnopravnim odnosima
Urednik/ci
Barbić, Jakša ; Župan, Mirela
Izdavač
Hrvatska akademija znanosti i umjetnosti (HAZU)
Grad
Zagreb
Godina
2021
Raspon stranica
225-263
ISBN
978-953-347-436-6
Ključne riječi
djeca migranti, dob, maloljetnički brakovi, kulturni identitet, Konvencija o pravima djeteta
(migrant minors, age, underage marriages, cultural identity, CRC)
Sažetak
Migracije su za djecu napeto i teško iskustvo koje uključuje i njihovu integraciju u novo društvo, koje može biti različito od onog u njihovoj državi podrijetla, s obzirom na jezik koji govore, političke sustav te etničke, religijske i kulturološke razlike. Međunarodni i europski pravni standardi zagovaraju da se djeca u takvim situacija trebaju moći prilagoditi novom društvu uz zadržavanje svog identiteta, kojim potvrđuje pripadnost određenoj obitelji i zajednici. Pravo djece migranata na očuvanje osobnog te kulturnog identiteta u EU izvire iz Ugovora i Povelje, a stav EU o identitetu djece migranata vidljiv je u njenim politikama o zaštiti prava djece, prava djece migranata i prava na njihovo obrazovanje. Uz to je EU vezana međunarodnim konvencijama koje štite prava izbjeglica, ljudska prava općenito te prava djece, a čije su ugovornice njezine države članice. Rad će uvodno prikazati iz kojih se izvora EU-a te međunarodnih izvora crpe odredbe o zaštiti identiteta djece migranata te potom analizirati praksu Suda Europske unije i Europskog suda za ljudska prava, u izabranim pitanjima vezanima za identitet djece migranata. Cilj rada je propitati uzimaju li obzir i u kojoj mjeri ovi sudovi, prilikom odlučivanja o djeci migrantima, relevantne međunarodne norme kojima se promiče pravo na očuvanje identiteta djece migranata, posebice odredbe Konvencije o pravima djeteta.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Pravo
POVEZANOST RADA
Projekti:
HRZZ-DOK-2018-01-5001 - Projekt razvoja karijera mladih istraživača - izobrazba novih doktora znanosti (Župan, Mirela, HRZZ ) ( CroRIS)
Ustanove:
Pravni fakultet, Osijek