Pregled bibliografske jedinice broj: 1173454
Najstarija datirana zvona u Istri i Hrvatskom primorju s posebnim osvrtom na zvono iz 1383. godine iz kapele Sv. Trojice u Grobniku
Najstarija datirana zvona u Istri i Hrvatskom primorju s posebnim osvrtom na zvono iz 1383. godine iz kapele Sv. Trojice u Grobniku // Luigi Dallapiccola - 100. obljetnica rođenja / Luigi Dallapiccola - 100.mo anniversario della nascita: Zbornik radova s 4. međunarodnog muzikološkog skupa "Iz istarske glazbene riznice" / Raccolta degli Atti del Quarto convegno internazionale di musicologia "Dal patrimonio musicale istriano" / Gortan-Carlin, Ivana Paula (ur.).
Pazin: Pučko otvoreno učilište u Pazinu, 2008. str. 279-299
CROSBI ID: 1173454 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Najstarija datirana zvona u Istri i Hrvatskom
primorju s posebnim osvrtom na zvono iz 1383.
godine iz kapele Sv. Trojice u Grobniku
(The oldest dated bells in Istria and the Croatian
Littoral, with special focus on the 1383 bell from
the Holy Trinity Chapel in Grobnik)
Autori
Palić-Jelavić, Rozina
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Poglavlja u knjigama, znanstveni
Knjiga
Luigi Dallapiccola - 100. obljetnica rođenja / Luigi Dallapiccola - 100.mo anniversario della nascita: Zbornik radova s 4. međunarodnog muzikološkog skupa "Iz istarske glazbene riznice" / Raccolta degli Atti del Quarto convegno internazionale di musicologia "Dal patrimonio musicale istriano"
Urednik/ci
Gortan-Carlin, Ivana Paula
Izdavač
Pučko otvoreno učilište u Pazinu
Grad
Pazin
Godina
2008
Raspon stranica
279-299
ISBN
978-953-7565-04-6
Ključne riječi
zvono, Istra, Hrvatsko primorje, kampanologija, zvonoljevarstvo, gotika, srednjovjekovlje, Micael, kapela Sv. Trojice, Grobnik
(bell, Istria, Croatian Littoral, campanology, bell casting, Gothic, Middle Ages, Micael, Holy Trinity Chapel, Grobnik)
Sažetak
Zahvaljujući rezultatima istraživanja hrvatskih kampanologa osvijetljeno je značenje malobrojnih, stoga i vrlo dragocjenih srednjovjekovnih zvona što su se sačuvala na tlu Hrvatske, i to uglavnom na području Dalmacije, Istre i Hrvatskoga primorja. U tekstu su otprije poznati podatci sakupljeni i upotpunjeni temeljem proučavanja publiciranih radova te dostupne literature koja je tematizirala srednjovjekovna zvona, poglavito ona s nalazištem u Istri, Kvarneru i Hrvatskome primorju. Najstarije poznato sačuvano datirano zvono sa spomenutih područja je zvono koje visi u otvorenom zvoniku crkve sv. Petra u Supetarskoj Dragi na otoku Rabu iz 1299. godine, a kronološkim redom slijede zvono iz župne crkve sv. Jurja u Sovinjaku u Istri (blizu Buzeta) što ga je izlio majstor Manfredin (1317.) te zvono u Omišlju - u kojem se spominje crkva Uznesenja Marijina i župa još od 1213. godine - ljevača Jacobusa de Venetiisa iz 1327. godine. S kraja 14. stoljeća potječe zvono iz kapele Sv. Trojice u Grobniku s gotičkim napisom majstora Micaela i godinom 1383., kao i zvono u crkvi sv. Andrije - samostana benediktinki u gradu Rabu iz 1396. godine. Premda zvono iz kapele Sv. Trojice u Grobniku - što se danas nalazi u stalnome postavu Muzeja za umjetnost i obrt u Zagrebu - svojim jednostavnim natpisom ne daje mogućnost precizna tumačenja o tome tko je bio njegov naručitelj, komu je ono bilo posvećeno kao ni gdje je ono bilo izliveno, ipak se na zvonu posve jasno razaznaje (samo) ime ljevača majstora Micaela i godina lijevanja (1383.), što je uostalom bilo uobičajeno za zvonoljevarstvo druge polovice 14. stoljeća. Zvono je značajno i stoga što je - uz još jedno nedatirano, ali stilski pripadajuće istome razdoblju rane gotike (14. stoljeća) majstora Petrusa - ujedno i najstarije datirano zvono unutar muzejske zbirke zvona. U Muzej je zajedno s ostalim zvonima iz Zbirke bilo dopremljeno 1917. godine, te je - s obzirom na to da su sva stara zvona (ne samo) grobničkih crkava dospjela na popis ratnih davanja (i ubrzo potom pretopljena u topove) - bilo spašeno od (ratnoga) rekviriranja u kriznim godinama Prvoga svjetskoga rata.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Arheologija, Interdisciplinarne humanističke znanosti
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Hrvatska akademija znanosti i umjetnosti
Profili:
Rozina Palić-Jelavić
(autor)