Pregled bibliografske jedinice broj: 1173181
Međudjelovanje morskog (mikro)plastičnog otpada i metala u tragovima
Međudjelovanje morskog (mikro)plastičnog otpada i metala u tragovima // Znanstvena škola o okolišu 2021: sveobuhvatni pristup istraživanju antropogenih pritisaka na okoliš : knjiga sažetaka, / Furdek Turk, Martina ; Fiket, Željka (ur.).
Zagreb: Institut Ruđer Bošković, 2022. str. 34-34 (predavanje, domaća recenzija, sažetak, znanstveni)
CROSBI ID: 1173181 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Međudjelovanje morskog (mikro)plastičnog otpada i
metala u tragovima
(Interaction of marine (micro)plastic litter and
trace metals)
Autori
Rapljenović, Ana ; Cuculić, Vlado
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, znanstveni
Izvornik
Znanstvena škola o okolišu 2021: sveobuhvatni pristup istraživanju antropogenih pritisaka na okoliš : knjiga sažetaka,
/ Furdek Turk, Martina ; Fiket, Željka - Zagreb : Institut Ruđer Bošković, 2022, 34-34
ISBN
978-953-7941-38-3
Skup
Znanstvena škola o okolišu 2021: Sveobuhvatni pristup istraživanju antropogenih pritisaka na okoliš
Mjesto i datum
Zagreb, Hrvatska, 07.12.2021. - 10.12.2021
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
mikroplastika ; metali u tragovima ; morski okolkiš ; Jadransko more
(microplastics ; trace metals ; marine environment ; Adriatic Sea)
Sažetak
Od sredine prošlog stoljeća započeo je nagli porast proizvodnje plastičnih polimera koji rezultira značajnom akumulacijom plastičnog otpada u morskom okolišu. Krajem prošlog desetljeća godišnje se proizvelo više od 350 milijuna tona plastike i proizvodnja raste eksponencijalno. Približno 80 % morskog otpada se sastoji od plastičnog materijala, a čak 8 milijuna tona plastičnih polimera završi u svjetskim morima svake godine [1]. Fragmentacijom i degradacijom morskog plastičnog otpada pod utjecajem UV zračenja, kemijskih i fizikalnih procesa stvara se sekundarna mikroplastika (čestice < 5 mm) u moru, te je ona identificirana kao jedan od glavnih zagađivala u moru. Mikroplastika uključuje predproizvodne granule (pelete), kozmetičke preparate te dijelove različitih proizvoda kao fragmente boca, guma od auta, ribarskog alata i sintetičkog tekstila [2]. Jedna od značajki morskog (mikro)plastičnog otpada je da pri određenim fizikalnim i kemijskim uvjetima adsorbira organske i anorganske tvari pa tako i zagađivala iz morskog okoliša te se posljedično ponaša kao vektor za njihov transport i pridonosi akumulaciji štetnih tvari, što je posebice izraženo u obalnim područjima [3]. Potencijalno ekotoksični metali u tragovima prisutni u morskom okolišu prirodno i porijeklom iz antropogenih izvora, adsorbiraju se na mikroplastici [4, 5]. U izlaganju će biti prikazani preliminarni rezultati istraživanja međudjelovanja metala u tragovima i morskog mikroplastičnog otpada uzorkovanih na istočnoj obali srednjeg Jadrana. Ovaj je rad financirala Hrvatska zaklada za znanost projektom IP-2019-04-5832. Rad doktorandice Ane Rapljenović sufinanciran je iz „Projekta razvoja karijera mladih istraživača – izobrazba novih doktora znanosti“ Hrvatske zaklade za znanost.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Kemija, Interdisciplinarne prirodne znanosti
POVEZANOST RADA
Projekti:
HRZZ-IP-2019-04-5832 - Međudjelovanje morskog (mikro)plastičnog otpada i metala zagađivala: mogući put od morskog okoliša do čovjeka (METALPATH) (Cuculić, Vlado, HRZZ - 2019-04) ( CroRIS)
Ustanove:
Institut "Ruđer Bošković", Zagreb