Pregled bibliografske jedinice broj: 1171956
VARIJABILNOST NEKIH KVALITATIVNIH SVOJSTAVA I ZDRAVSTVENO STANJE BUKVICE U AREALU RASPROSTRANJENOSTI OBIČNE BUKVE U HRVATSKOJ
VARIJABILNOST NEKIH KVALITATIVNIH SVOJSTAVA I ZDRAVSTVENO STANJE BUKVICE U AREALU RASPROSTRANJENOSTI OBIČNE BUKVE U HRVATSKOJ // Znanstveno-stručno svjetovanje s međunarodnim sudjelovanjem "Klimaatske promjene i novi izazovi u proizvodnji kvalitetnog i staništu prilagođenog šumskog reprodukcijskog materijala" / Ivanković, Mladen (ur.).
Zagreb: Denona, 2019. str. 82-83 (predavanje, međunarodna recenzija, sažetak, znanstveni)
CROSBI ID: 1171956 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
VARIJABILNOST NEKIH KVALITATIVNIH SVOJSTAVA I
ZDRAVSTVENO STANJE BUKVICE U AREALU
RASPROSTRANJENOSTI OBIČNE BUKVE U HRVATSKOJ
(VARIABILITY OF SOME QUALITATIVE PROPERTIES AND
HEALTH
CONDITION OF BEECHNUT IN THE AREAL OF THE
DISTRIBUTION
OF EUROPEAN BEECH IN CROATIA)
Autori
Novak Agbaba, Sanja ; Ćelepirović, Nevenka, Karija Vlahović, Monika ; Gradečki-Poštenjak, Marija
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, znanstveni
Izvornik
Znanstveno-stručno svjetovanje s međunarodnim sudjelovanjem "Klimaatske promjene i novi izazovi u proizvodnji kvalitetnog i staništu prilagođenog šumskog reprodukcijskog materijala"
/ Ivanković, Mladen - Zagreb : Denona, 2019, 82-83
ISBN
978-953-7909-07-9
Skup
Znanstveno stručno savjetovanje s međunarodnim sudjelovanjem Klimatske promjene i novi izazovi u proizvodnji kvalitetenog i staništu prilagođenog šumskog reprodukcijskog materijala
Mjesto i datum
Jastrebarsko, Hrvatska, 03.12.2019. - 04.12.2019
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Međunarodna recenzija
Ključne riječi
bukvica, Fagus sylvatica, kvaliteta sjemena, vrste gljivičnih organizama, skladištenje
(beech, Fagus sylvatica, seed fungi, seed quality, storage)
Sažetak
Obična bukva (Fagus sylvatica L.) je najraširenija šumska vrsta kako u Hrvatskoj tako i u Europi. U Hrvatskoj obična bukva ima najveći areal rasprostranjenja, zauzima 47% šumskih površina. Bukvica se sakuplja u godinama uroda za proizvodnju sadnica za pošumljavanje, a u godinama dobrog uroda i za skladištenje. Cilj istraživanja je bio utvrditi kvalitetu i zdravstveno stanje sjemena, te vrste gljiva i njihovu brojnost. Godina 2016. bila je godina punog uroda. Uzorci su sakupljeni u listopadu 2016. na 14 lokaliteta, u gotovo cijelom arealu rasprostranjena, u sjemenskim zonama gorske bukove šume, dinarske šume bukve i jele i primorske bukove šume. Bukvica je uskladištena u hladnoj komori Hrvatskog šumarskog instituta na temperaturi +3°C, na tri mjeseca i nije tretirana zaštitnim sredstvima. Analiza kvalitete obavljena je na svježe sabranom sjemenu prema ISTA metodologiji. Analiza zdravstvenog stanja i mikološka analiza obavljena je na uskladištenom sjemenu morfološkom metodom i molekularnom detekcijom. U sjemenskoj zoni dinarske šume bukve i jele vitalitet sjemena iznosio je od 80% do 88%. U sjemenskoj zoni gorske bukove šume vitalitet sjemena je iznosio od 69% do 82%. U sjemenskoj zoni primorske bukove šume vitalitet sjemena iznosio je od 70% do 82%. Vitalitet bukvice u svim istraživanim sjemenskim zonama je bio dobar. Analizom zdravstvenog stanja utvrđene su seed-borne gljive i gljive skladišta iz 13 rodova. Zastupljene vrste gljiva bile su Alternaria alternata, Arthrobotris sp., Botrytis cinereal, Chaetomium sp., Fusarium spp., Mucor sp., Penicillium spp., Pestalotia sp., Phoma sp., Phomopsis sp., Rhizopus sp., Trichoderma viride i Trichothecium roseum.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Šumarstvo, Biotehnologija
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Hrvatski šumarski institut, Jastrebarsko
Profili:
Sanja Novak-Agbaba
(autor)
Marija Gradečki-Poštenjak
(autor)
Nevenka Ćelepirović
(autor)
Monika Karija Vlahović
(autor)