Pregled bibliografske jedinice broj: 1171938
VAŽNOST KVALITETNOG SJEMENA ZA OČUVANJE GENOFONDA I OBNOVU ŠUMA
VAŽNOST KVALITETNOG SJEMENA ZA OČUVANJE GENOFONDA I OBNOVU ŠUMA // Knjiga sažetaka "Klimatske promjene i novi izazovi u proizvodnji kvalitetnog i staništu prilagođenog šumskog reprodukcijskog maaterijala" / Ivanković, Mladen (ur.).
Zagreb: Denona, 2019. str. 22-23 (plenarno, domaća recenzija, sažetak, znanstveni)
CROSBI ID: 1171938 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
VAŽNOST KVALITETNOG SJEMENA ZA OČUVANJE GENOFONDA I
OBNOVU ŠUMA
(THE IMPORTANCE OF QUALITY SEED FOR FOREST
CONSERVATION AND REGENERATION)
Autori
Gradečki–Poštenjak, Marija
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, znanstveni
Izvornik
Knjiga sažetaka "Klimatske promjene i novi izazovi u proizvodnji kvalitetnog i staništu prilagođenog šumskog reprodukcijskog maaterijala"
/ Ivanković, Mladen - Zagreb : Denona, 2019, 22-23
ISBN
978-953-7909-07-9
Skup
Znanstveno stručno savjetovanje s međunarodnim sudjelovanjem Klimatske promjene i novi izazovi u proizvodnji kvalitetenog i staništu prilagođenog šumskog reprodukcijskog materijala
Mjesto i datum
Jastrebarsko, Hrvatska, 03.12.2019. - 04.12.2019
Vrsta sudjelovanja
Plenarno
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
adaptabilnost, 'ex situ' metoda, kvaliteta sjemena, očuvanje genofonda, šumski reprodukcijski materijal
(adaptability, forest reproductive material, gene pool conservation, 'ex situ' method, seed quality)
Sažetak
Šumsko sjeme predstavlja značajan čimbenik u očuvanju genofonda i proizvodnji šumskog reprodukcijskog materijala za obnovu i osnivanje šuma. Promjene u šumskim ekosustavima inducirane klimatskim promjenama i antropogenim utjecajem narušavaju prirodnu obnovu i dinamiku plodonošenja različitih vrsta drveća. Stoga se velika pažnja mora posvetiti proizvodnji kvalitetnog sjemena, koje je prilagođeno stanišnim uvjetima i koje je dobrih genetičkih, fizioloških i fizičkih osobina. Čimbenici koji također utječu na kvalitetu sjemena su i klimatske prilike tijekom razvoja i dozrijevanja sjemena, vrijeme i način sakupljanja, dorada, manipulacija sa sjemenom, te način skladištenja. Iz navedenog je vidljivo da na kvalitetu sjemena utječu mnogi čimbenici koji svojim sinergističkim djelovanjem mogu povećati ili umanjiti njegovu kvalitetu. Proizvodnja kvalitetnog sjemena je vrlo zahtjevna i traži u svim fazama proizvodnje veliko znanje, umješnost i pažnju. Kvaliteta sjemena uključuje genetske, fiziološke i fizičke osobine sjemena kao što su: genetska čistoća, analitička čistoća, klijavost, vitalitet, sadržaj vlage u sjemenu, masa 1000 sjemenaka i zdravstveno stanje sjemena. U svrhu očuvanja genofonda i povećanja ekonomske vrijednosti šuma uporaba adaptiranog i genetski kvalitetnijeg sjemena, u kategoriji kvalificiran ili testiran, bit će sve značajnija. Budući da su klimatske promjene sve prisutnije i sve vidljivije, zahtijevaju novi pristup u obnovi i gospodarenju šumama i traže nova saznanja o šumskom reprodukcijskom materijalu i njegovoj adaptaciji na stanišne uvjete. Preporuča se intenzivirati osnivanje pokusa provenijencija i testova potomstva koji će imati dvojaku funkciju. Služit će za prikupljanje i dopunu saznanja o adaptabilnosti i služit će u svrhu očuvanja genofonda metodom 'ex situ'.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Biologija, Šumarstvo, Biotehnologija
POVEZANOST RADA
Projekti:
MZOS-024-0242108-2099 - Oplemenjivanje i šumsko sjemenarstvo (Ivanković, Mladen, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Hrvatski šumarski institut, Jastrebarsko
Profili:
Marija Gradečki-Poštenjak
(autor)