Pregled bibliografske jedinice broj: 1171788
Odnos roditeljskog prihvaćanja-odbijanja, psihološke prilagodbe i osjećaja koherentnosti kod žena u prijelazu u odraslost
Odnos roditeljskog prihvaćanja-odbijanja, psihološke prilagodbe i osjećaja koherentnosti kod žena u prijelazu u odraslost // Coping with Crisis: Pathways towards Resilience - Book of Abstracts / Pačić-Turk, Ljiljana ; Žutić, Maja (ur.).
Zagreb, 2021. str. 175-175 (poster, međunarodna recenzija, sažetak, znanstveni)
CROSBI ID: 1171788 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Odnos roditeljskog prihvaćanja-odbijanja,
psihološke prilagodbe i osjećaja koherentnosti
kod žena u prijelazu u odraslost
(Relationships between parental acceptance-
rejection, psychological adjustment, and sense of
coherence in women in emerging adulthood)
Autori
Ovčar, Mihaela ; Saganić, Klara ; Andreis, Lea
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, znanstveni
Izvornik
Coping with Crisis: Pathways towards Resilience - Book of Abstracts
/ Pačić-Turk, Ljiljana ; Žutić, Maja - Zagreb, 2021, 175-175
Skup
3. međunarodni znanstveno-stručni skup Odjela za psihologiju Hrvatskog katoličkog sveučilišta “Suočavanje s kriznim situacijama – putevi jačanja otpornosti”
Mjesto i datum
Zagreb, Hrvatska, 09.12.2021. - 11.12.2021
Vrsta sudjelovanja
Poster
Vrsta recenzije
Međunarodna recenzija
Ključne riječi
roditeljsko prihvaćanje-odbijanje, osjećaj koherentnosti, IPARTeorija, psihološka prilagodba, prijelaz u odraslost
(parental acceptance-rejection, sense of coherence, IPARTheory, psychological adjustment, emerging adulthood)
Sažetak
Teorija interpersonalnog prihvaćanja-odbijanja (IPARTeorija, engl. Interpersonal AcceptanceRejection Theory) objašnjava uzroke, posljedice i korelate interpersonalnog prihvaćanja i odbijanja. Prema dosadašnjim istraživanjima, roditeljsko odbijanje prediktor je lošije psihološke prilagodbe i niza drugih ponašajnih i emocionalnih problema u odrasloj dobi, kao što su depresivnost, ovisnička ponašanja, strah od intimnosti i osjetljivost na odbijanje (Rohner, 2016). Međutim, povezanost roditeljskog prihvaćanja-odbijanja i osjećaja koherentnosti nedovoljno je istražena unutar IPARTeorije. Prema salutogenom modelu, osjećaj koherentnosti najviše se razvija u razdoblju djetinjstva i adolescencije. Stoga se može pretpostaviti da roditeljsko ponašanje ima ulogu u razvoju osjećaja koherentnosti, koji omogućuje pojedincu uspješno suočavanje sa stresom i održavanje psihološkog zdravlja u kriznim situacijama. Cilj ovog istraživanja bio je ispitati odnos percipiranog roditeljskog prihvaćanja- odbijanja, psihološke prilagodbe i osjećaja koherentnosti. U radu su analizirani podatci prikupljeni na 143 studentice (M = 21, 99 godina). Sudionici su ispunjavali online upitnik, a korišteni su sljedeći mjerni instrumenti: Upitnik psihološke prilagodbe (Rohner, 2001), Upitnik roditeljskog prihvaćanja-odbijanja (Rohner, 2001), Skraćena verzija skale za mjerenje osjećaja koherentnosti (Lacković-Grgin, 2006) te Upitnik demografskih podataka. Rezultati su pokazali da je bolja psihološka prilagodba u vrlo visokoj korelaciji s većim osjećajem koherentnosti. Također, i očevo i majčino odbijanje imaju značajan samostalan doprinos manjem osjećaju koherentnosti, no nije dobiven značajan učinak njihove interakcije. Odnosno, prihvaćanje od strane jednog roditelja ne ublažava doprinos odbijanja drugog roditelja osjećaju koherentnosti. Rezultati istraživanja pružaju nove spoznaje o važnosti roditeljskog ponašanja u razvoju osjećaja koherentnosti.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Psihologija