Pregled bibliografske jedinice broj: 1171248
Konceptualni pristupi ekološkim mikrosocijalnim zajednicama: studija slučaja u Hrvatskoj
Konceptualni pristupi ekološkim mikrosocijalnim zajednicama: studija slučaja u Hrvatskoj, 2012., doktorska disertacija, Filozofski fakultet, Odsjek za sociologiju, Zagreb
CROSBI ID: 1171248 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Konceptualni pristupi ekološkim mikrosocijalnim
zajednicama: studija slučaja u Hrvatskoj
(CONCEPTUAL APPROACHES TO ECOLOGICAL MICRO-SOCIAL
COMMUNITIES: CASE STUDY IN CROATIA)
Autori
Bokan, Nataša
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Ocjenski radovi, doktorska disertacija
Fakultet
Filozofski fakultet, Odsjek za sociologiju
Mjesto
Zagreb
Datum
18.10
Godina
2012
Stranica
255
Mentor
Lay, Vladimir
Ključne riječi
ekološke mikrosocijalne zajednice ; zajednica ; održivost ; društveni pokret ; refeksivnost ; ekoselo ; Hrvatska
(ecological micro-social communities ; community ; sustainability ; social movement ; reflexivity ; ecovillage ; Croatia.)
Sažetak
U disertaciji je cilj na teorijskoj razini elaborirati temu ekoloških mikrosocijalnih zajednica, a potom empirijski istražiti pet ekoloških mikrosocijalnih zajednica u Hrvatskoj. Teorijski okvir rada se zasniva na nekoliko teorija i koncepata. Ponajprije, ekološke mikrosocijalne zajednice smo promatrali kao idejni i praktični izraz održivosti, kao konceptualni i praktični odgovor na društveno-ekološku krizu i probleme suvremenog društva te u tom kontekstu opisujemo i analiziramo sociokulturalnu, ekološku i ekonomsku dimenziju održivosti zajednica. Potom, navedene zajednice su analizirane kroz prizmu teorije refleksivne modernizacije, pri čemu se provjeravala njihova povezanost s ranomodernizacijskim identitetima i načinima društvenog okupljanja. Treći teorijski stup rada jest teza da ove zajednice predstavljaju društveni pokret tj. da su rukavac europskog ekološkog, odnosno pokreta ekosela. Empirijski dio istraživanja je proveden metodom studije slučaja, pri čemu su osnovni podaci prikupljeni polustrukturiranim intervjuima s pripadnicima/ama ekoloških mikrosocijalnih zajednica u Hrvatskoj (Zajednica Recikliranog imanja, Rovinjska zajednica, Zajednica u Blatuši, Bračka zajednica i Neokulturalna zajednica). Istraživanjem je utvrđeno da ekološke mikrosocijalne zajednice u Hrvatskoj teže (samo)održivosti razvijajući prakse održivog življenja, namjerne (intencionalne) su i refleksivne po karakteru, unutar sebe kreiraju društvene obrasce egalitarnosti, proekološkog ponašanja, kreativnog rada, manje ovisnosti o sustavu, zajedništva i solidarnosti. Nastanak i razvoj ovih zajednica moguć je u uvjetima dovoljne količine ekološke svijesti, civilne emancipacije te općenito socijalne energije za formiranje novog društvenog oblika i novog sklopa društvenih vrednota iz kojih potom izrasta alternativni način društvenog funkcioniranja. Ove zajednice tvore nit šireg društvenog pokreta ekosela, humaniziraju kulturu razvijanjem zajedništva i proekološkog promišljanja i ponašanja, i kao takve predstavljaju aktivnu alternativu današnjem visokopotrošačkom društvu.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Poljoprivreda (agronomija), Sociologija