Pregled bibliografske jedinice broj: 1170286
Ideali i/ili stvarnost: što je u fokusu različitih dimenzija osjećaja prava u vezi?
Ideali i/ili stvarnost: što je u fokusu različitih dimenzija osjećaja prava u vezi? // XX. Dani psihologije u Zadru / Penezić, Zvjezdan ; Slišković, Ana ; Ćubela Adorić, Vera ; Gregov, Ljiljana ; Nikolić, Matilda ; Nekić, Marina ; Ombla, Jelena ; Šimunić, Ana ; Tokić, Andrea (ur.).
Zadar: Sveučilište u Zadru, 2016. str. 162-162 (poster, domaća recenzija, sažetak, ostalo)
CROSBI ID: 1170286 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Ideali i/ili stvarnost: što je u fokusu različitih
dimenzija osjećaja prava u vezi?
(Ideals and/or reality: What is the focus of
different dimensions underlying the sense of
entitlement in relationships?)
Autori
Miloš, Iva Sofija ; Ćubela Adorić, Vera
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, ostalo
Izvornik
XX. Dani psihologije u Zadru
/ Penezić, Zvjezdan ; Slišković, Ana ; Ćubela Adorić, Vera ; Gregov, Ljiljana ; Nikolić, Matilda ; Nekić, Marina ; Ombla, Jelena ; Šimunić, Ana ; Tokić, Andrea - Zadar : Sveučilište u Zadru, 2016, 162-162
ISBN
978-953-331-102-9
Skup
XX. Dani psihologije u Zadru
Mjesto i datum
Zadar, Hrvatska, 19.05.2016. - 21.05.2016
Vrsta sudjelovanja
Poster
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
prava u vezi, idealni standardi, procjene značajki partnera i veze
(relationship entitlements ; ideal standards ; evaluation of partner and relationship attributes)
Sažetak
Prethodna istraživanja pokazala su da inidividualne razlike u percepciji prava u partnerskoj vezi reflektiraju, zapravo, tri temeljna odnosa prema onome što pojedinac može očekivati u vezi: realistična očekivanja (tzv. asertivnost), pretjerana očekivanja (uključujući usmjerenost i responzivnost na razočarenja) i preniska očekivanja (tzv. restriktivnost). Provedeno istraživanje polazi od pretpostavke da ove dimenzije mogu reflektirati razlike u fokusu pri evaluciji partnera i veze, uključujući (ne)podudarnost između aktualnih značajki i idealnih standarda za sebe, partnera i vezu. U istraživanju u kojem su sudjelovala 104 muškarca i 123 žene primijenjene su Modificirana skala prava u vezi (Ćubela Adorić i Miloš, 2015) i Skale procjene idealnih i aktualnih značajki partnera i veze (Ćubela Adorić i Miloš, 2015). Rezultati korelacijskih analiza u skladu su s pretpostavkom da različite dimenzije osjećaja prava u vezi impliciraju fokusiranje na različite značajke partnera i veze. Konkretno, utvrđeno je da su varijacije u asertivnosti povezane prvenstveno s višim idealnim standardima za partnere i vezu kao i s povoljnijom ocjenom vlastitih aktualnih značajki, odnosno s njihovom podudarnošću s idealnim osobnim standardima. S druge strane, restriktivnost je povezana prvenstveno s nepovoljnijom evaluacijom vlastitih aktualnih značajki i s nižim idealnim standardima za partnera i vezu. Previsoka očekivanja (kao komponenta pretjeranih očekivanja) povezana su s višim idealnim standardima za partnera i s povoljnijom ocjenom vlastitih aktualnih značajki, dok preostale dvije komponente ove dimenzije (usmjerenost i responzivnost na razočarenja) kovariraju s nepovoljnijom ocjenom aktualnog partnera i veze. Dobiveni obrazac u skladu je s rezultatima preliminarnog istraživanja u uzorku bračnih partnera (Ćubela Adorić i Miloš, 2015), što sugerira da se radi o robustnim relacijama, koje ne ovise o statusu partnerske veze.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Psihologija