Pregled bibliografske jedinice broj: 1169854
Bitka kod Krka godine 49. pr. Kr.
Bitka kod Krka godine 49. pr. Kr. // Rimske keramičarske i staklarske radionice. Proizvodnja i trgovina na jadranskom prostoru. Zbornik II. međunarodnog arheološkog kolokvija, Crikvenica, 28-29 listopada 2011 / Lipovac Vrkljan G., Šiljeg B., Ožanić Roguljić I., Konestra A. (ur.).
Crikvenica: Grad Crikvenica, 2014. str. 107-124 (pozvano predavanje, međunarodna recenzija, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni)
CROSBI ID: 1169854 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Bitka kod Krka godine 49. pr. Kr.
(The Battle at Krk 49 BC)
Autori
Siniša Bilić Dujmušić
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni
Izvornik
Rimske keramičarske i staklarske radionice. Proizvodnja i trgovina na jadranskom prostoru. Zbornik II. međunarodnog arheološkog kolokvija, Crikvenica, 28-29 listopada 2011
/ Lipovac Vrkljan G., Šiljeg B., Ožanić Roguljić I., Konestra A. - Crikvenica : Grad Crikvenica, 2014, 107-124
ISBN
978-953-6064-17-5
Skup
II. međunarodni znanstveni kolokvij rimske keramičarske i staklarske radionice. Proizvodnja i trgovina na jadranskom prostoru
Mjesto i datum
Crikvenica, Hrvatska, 28.10.2011. - 29.10.2011
Vrsta sudjelovanja
Pozvano predavanje
Vrsta recenzije
Međunarodna recenzija
Ključne riječi
Kurikta, građanski rat Cezara i Pompeja, Opitergini, Gaj Antonije, Marko Oktavije
(Curicta, Caesar and Pompey’s Civil War, Opitergini, Gaius Antonius, Marcus Octavius)
Sažetak
Autor nastoji donijeti rekonstrukciju bitke iz godine 49. pr. Kr., u kojoj je Pompejeva eskadra pod Markom Oktavijem i Lucijem Skribonijem Libonom uništila Cezarovu flotu pod Publijem Kornelijem Dolabelom, a zatim na otoku Krku blokirala i prisilila na predaju vojsku Gaja Antonija. Bitka je u antici bila poznata zbog postupka kohorte venetskih Opitergina koja je, pri neuspješnom pokušaju evakuacije s otoka, radije počinila kolektivno samoubojstvo nego se predala neprijatelju. Ovaj događaj učinio je slavnim pjesnik Lukan posvetivši mu dio 4. pjevanja svojega epa Pharsalia, što je danas najiscrpniji sačuvani izvor o bitci. Autor analizira opće okolnosti koje su dovele do sukoba na Krku, razmatra vremenski okvir u koji valja smjestiti bitku i pojedine događaje u njoj, donosi procjenu angažiranih snaga, rekonstruira tijek bitke i upućuje na njezine posljedice, kao i na utjecaj koji su Lukanovi stihovi o ovom događaju imali na kasniju literaturu i povijest.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Povijest
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Hrvatsko katoličko sveučilište, Zagreb
Profili:
Siniša Bilić-Dujmušić
(autor)