Pregled bibliografske jedinice broj: 1169147
Procjena ponašanja AB okvirne konstrukcije od betona sa recikliranim agregatom od gume
Procjena ponašanja AB okvirne konstrukcije od betona sa recikliranim agregatom od gume, 2021., diplomski rad, Građevinski i arhitektonski fakultet Osijek, Osijek
CROSBI ID: 1169147 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Procjena ponašanja AB okvirne konstrukcije od betona
sa recikliranim agregatom od gume
(Assessment of behaviour od RC framed structuresmade
of recycled rubber)
Autori
Horvat, Tamara
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Ocjenski radovi, diplomski rad
Fakultet
Građevinski i arhitektonski fakultet Osijek
Mjesto
Osijek
Datum
30.09
Godina
2021
Stranica
61
Mentor
Kalman Šipoš, Tanja ; Miličević, Ivana
Ključne riječi
nelinearne analize ; reciklirani agregat od gume ; zapisi potresa ; krivulja kapaciteta ; maksimalni međukatni pomaci ; krutost ; duktilnost
(nonlinear analysis ; recycled rubber aggregate ; earthquake records ; capacity curve ; inter-story drift ratio ; stiffness ; ductility)
Sažetak
Za procjenu ponašanja konstrukcije, u okviru ovog diplomskog rada, provodile su se nelinearne analize na primjeru višekatne AB okvirne konstrukcije, i to modalna analiza, statička analiza postupnim guranjem (eng. Pushover) i dinamička analiza zapisima potresa u vremenu (eng. Time-history). Nelinearnost modela konstrukcije prikazana je kroz materijalnu nelinearnost betona sa recikliranim agregatom od gume, pri čemu je osnovni model konstrukcije bio bez recikliranog agregata od gume. Za simulaciju ponašanja betona uporabljen je trilinearni model na osnovu rezultata dobivenih ispitivanjem betonskih uzoraka za pet različitih mješavina betona u kojima se postepeno povećavao udio recikliranog agregata od gume. U Pushover metodi, 3D model konstrukcije bio je opterećen kontinuiranim opterećenjem na svakoj etaži i inkrementalnim opterećenjem, dok je za Time-history metodu bio opterećen kontinuiranim opterećenjem na svakoj etaži i sa 7 zapisa potresa definiranih spektrom odgovora na osnovi maksimalnog ubrzanja tla iznosa 0, 3g. Rezultati provedenih analiza prikazani su u obliku krivulja kapaciteta nosivosti, promjene pomaka u vremenu, histereznih krivulja i maksimalnih međukatnih pomaka konstrukcije. Usporedbom dobivenih rezultata donešen je zaključak da dodatak gume u betonu za zamjenu određenog udjela prirodnog agregata pozitivno djeluje na konstrukciju u smislu da su joj omogućeni veći pomaci s manjim trajnim deformacijama prilikom djelovanja horizontalne sile, smanjenjem sile smanjuje se i pomak, što povoljno utječe na ponašanje konstrukcije jer se manjim pomacima osigurava veća krutost konstrukcije, smanjuju se njegova masa, tlačna čvrstoća i modul elastičnosti, a povećava poroznost i duktilnost.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Građevinarstvo, Temeljne tehničke znanosti
POVEZANOST RADA
Projekti:
--UIP-2017-05-7113 - Razvoj armiranobetonskih elemenata i sustava s otpadnim prahom automobilskih guma (ReCoTiP) (Miličević, Ivana) ( CroRIS)
Ustanove:
Građevinski i arhitektonski fakultet Osijek