Pregled bibliografske jedinice broj: 1168899
Zbrinjavanje dijabetičkog stopala u ordinaciji obiteljskog liječnika
Zbrinjavanje dijabetičkog stopala u ordinaciji obiteljskog liječnika // Zbornik radova XX kongresa HDOD-HLK / Dragan Soldo, dr. med. (ur.).
Zagreb: HDOD-HLZ, 2020. str. 203-205 (predavanje, domaća recenzija, sažetak, stručni)
CROSBI ID: 1168899 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Zbrinjavanje dijabetičkog stopala u ordinaciji
obiteljskog liječnika
(DIabetic foot care in the family doctors office)
Autori
Sinožić, Tamara ; Kovačević, Jadranka
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, stručni
Izvornik
Zbornik radova XX kongresa HDOD-HLK
/ Dragan Soldo, dr. med. - Zagreb : HDOD-HLZ, 2020, 203-205
ISBN
978-953-7789-03-9
Skup
20. digitalni kongres Hrvatskog društva obiteljskih doktora- Hrvatskog liječničkog zbora
Mjesto i datum
Zagreb, Hrvatska, 15.10.2020
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
dijabetičko stopalo, liječnik obiteljske medicine, rana dijabetičkog stopala, šećerna bolest
(diabetes, diabetic foot ulcer, family physician)
Sažetak
Uvod: dijabetičko stopalo je pojam kojim se definiraju infekcija, rana ili destrukcija tkiva stopala udružene s neuropatijom i/ili perifernom arterijskom bolešću u bolesnika sa šećernom bolesti. U riziku za ranu je 1 od 4 bolesnika, a rana prethodi amputaciji u njih 80%. Fizikalnim pregledom traže se promjene na stopalima, za ispitivanje senzorne funkcija koriste se monofilamenti, a u procjeni perfuzije inspekcija, palpacija arterijskih pulsacija, test kapilarnog punjenja te mjerenje gležanjskog indeksa. Cilj: prikazati važnost ranog otkrivanja promjena dijabetičkog stopala te ulogu liječnika obiteljske medicine u prevenciji i pravodobnom liječenju. Rasprava: brojne su zadaće liječnika obiteljske medicine u skrbi za bolesnika s dijabetičkim stopalom od edukacije bolesnika i obitelji, pravovremene dijagnostike i adekvatnog liječenja, prepoznavanja razvoja dijabetičkog stopala uz pojavu rane bez ili s infekcijom. Za cjelovito zbrinjavanje u skrb se uključuju članovi multidisciplinarnog tima, liječnik obiteljske medicine koordinira rad tima, istodobno pružajući ne samo medicinsku već i psihološku pomoć i podršku bolesniku i obitelji. Prevencija rane uključuje poduku o svakodnevnom samopregledu i higijeni stopala, liječenju mikoze, nošenju adekvatne obuće. Rane dijabetičkog stopala najčešće se javljaju na tabanu, u području uraštenih nokata, na dorzalnim stranama zglobova prstiju, na mjestima otvrdnuća. Lokalno oticanje ili otvrdnuće, eritem, promjena osjeta ili boli, lokalna hipertermija te gnojni iscjedak upućuju na infekciju koja se klasificira kao blaga, umjerena ili teška. Kod blage infekcije liječenje se započinje peroralno antibioticima, dok umjerene ili teške infekcije zahtijevaju hospitalizaciju. Lokalno liječenje rana uključuje debridman i primjenu pokrivala za rane uz rasterećenje stopala. Svaka 4 tjedna rana se procjenjuje te ukoliko nema znakova cijeljenja (50% redukcije veličine), reevaluira se liječenje. Postupci liječenja su kirurški, korektivni ortopedski zahvati, postupci revaskularizacije te adjuvantne terapije poput hiperbarične oksigenoterapije i/ ili terapije negativnim tlakom. Amputacije mogu biti tzv. male do nivoa ili velike iznad nivoa gležnja, nakon čega je potrebno zbrinuti ranu i bataljak. Zaključak: skrb liječnika obiteljske medicine za bolesnika s dijabetičkim stopalom sastoji se od adekvatnog liječenja šećerne bolesti i pravovremenog prepoznavanja nastanka dijabetičkog stopala s naglaskom na ranu kako bi se smanjio rizik komplikacija, a sve u cilju poboljšanja kvalitete života bolesnika i njegove obitelji.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Javno zdravstvo i zdravstvena zaštita, Biotehnologija u biomedicini (prirodno područje, biomedicina i zdravstvo, biotehničko područje)