Pregled bibliografske jedinice broj: 1168886
Individualizirani pristup bolesniku s kroničnom ranom u obiteljskoj medicini
Individualizirani pristup bolesniku s kroničnom ranom u obiteljskoj medicini // Acta medica Croatica, 70 (2016), 1; 105-110 (domaća recenzija, članak, stručni)
CROSBI ID: 1168886 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Individualizirani pristup bolesniku s kroničnom
ranom u obiteljskoj medicini
(Personalized approach to patient with chronic wound
in family medicine)
Autori
Sinožić, Tamara ; Katić, Milica ; Kovačević, Jadranka
Izvornik
Acta medica Croatica (1330-0164) 70
(2016), 1;
105-110
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u časopisima, članak, stručni
Ključne riječi
kronična rana, obiteljska medicina, karboksiterapija, kompresivna terapija, individualizirani pristup
(chronic wound, family medicine, carboxytherapy, compression therapy)
Sažetak
Pojava rana, cijeljenje, odgođeno cijeljenje i pojam kronične rane možemo reći, osnovna su značajka svih živih bića. Kod čovjeka se u procesu cijeljenja događaju brojni procesi kojima se, čak i u idealnim prilikama, stvara funkcionalno manje vrijedno ožiljno tkivo uz strukturne i funkcionalne promjene. U području ožiljka na mjestima izloženosti većim silama može doći do stvaranja rana. Takve rane otežano cijele unatoč nepostojanju drugih mogućih razloga otežanog cijeljenja. Prisutnost rane kao i dugotrajnost liječenja utječu na sve sfere života bolesnika te dovode do pada kvalitete života. Prikazom bolesnika s posttraumatskom ranom u području ožiljka u našoj ustanovi opisan je model skrbi prema principu sveobuhvatne individualizirane skrbi uz biopsihosocijalni pristup. Dijagnostičko-terapijski postupci uključivali su procjenu rane, prepoznavanje biofi lma, limfedema, ocjenu psihosocijalnog statusa bolesnika, čimbenika rizika za cijeljenje te ultrazvučnu dijagnostiku, primjenu karboksiterapije kao specijalizirane adjuvantne terapije, korištenje suvremenih pokrivala za rane te primjenu kompresivne terapije. U pozitivnom okruženju tijekom liječenja provođena je suportivna psihoterapija. Partnerskim odnosom s bolesnikom utjecalo se ne samo na cijeljenje rane, što je bio primarni cilj, već i na podizanje ukupne kvalitete bolesnikova života kao i na naše profesionalno zadovoljstvo postignutim rezultatom. U skrbi za bolesnike s kroničnim ranama sudjeluju liječnici obiteljske medicine i dio su multidisciplinarnog tima stručnjaka. Za takvu skrb potrebna su dodatna specifi čna znanja i vještine kako bi se mogla pružiti sveobuhvatna kvalitetna skrb kao nadopuna postojećim znanjima, vještinama i iskustvu rada u obiteljskoj medicini.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Javno zdravstvo i zdravstvena zaštita, Integrativna bioetika (prirodne, tehničke, biomedicina i zdravstvo, biotehničke, društvene, humanističke znanosti)
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Medicinski fakultet, Rijeka
Citiraj ovu publikaciju:
Časopis indeksira:
- Scopus
- MEDLINE