Pregled bibliografske jedinice broj: 1168689
Socijalna isključenost i socijalna pravednost
Socijalna isključenost i socijalna pravednost // Socijalno inkluzivne knjižnične usluge: zbornik radova / Sabolović-Krajina, Dijana (ur.).
Koprivnica: Knjižnica i čitaonica Fran Galović, 2018. str. 13-32
CROSBI ID: 1168689 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Socijalna isključenost i socijalna pravednost
(Social exclusion and social justice)
Autori
Šućur, Zoran
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Poglavlja u knjigama, znanstveni
Knjiga
Socijalno inkluzivne knjižnične usluge: zbornik radova
Urednik/ci
Sabolović-Krajina, Dijana
Izdavač
Knjižnica i čitaonica Fran Galović
Grad
Koprivnica
Godina
2018
Raspon stranica
13-32
ISBN
978-953-56415-3-7
Ključne riječi
socijalna isključenost ; socijalna pravednost ; solidarnost ; socijalno uključivanje ; dobrovoljna i nedobrovoljna isključenost
(social exclusion ; social justice ; solidarity ; social inclusion ; voluntary and involuntary exclusion)
Sažetak
Koncept socijalne isključenosti pojavio se 70-ih godina prošlog stoljeća kada su razvijene industrijske zemlje ušle u recesijsko razdoblje. On ukazuje da se javljaju nove socijalne podjele u modernom društvu koje ne možemo objasniti tradicionalnim klasnim i statusnim razlikama. Značajnu ulogu u popularizaciji ovoga koncepta odigrala je EU. Sve do danas koncept socijalne isključenosti ostao je maglovit, nejasan i višeznačan. Najčešće se u socijalno isključene ubrajaju oni članovi društva koji ne mogu, a željeli bi sudjelovati u normalnim aktivnostima građana tog društva, ali im to onemogućuju čimbenici izvan njihove kontrole. Isključenost se može odnositi na različite dimenzije društvenog života i vrlo često su te dimenzije međusobno povezane (isključenost iz tržišta rada, ekonomska, kulturna isključenost, socijalna izolacija, prostorna i institucionalna isključenost). Socijalna isključenost, bila ona nedobrovoljna ili dobrovoljna, u protivnosti je s načelom socijalne pravednosti, koje podrazumijeva jednakost šansi i mogućnosti, ali i pravednu raspodjelu materijalnih resursa u društvu. Osim toga, socijalna isključenost narušava društvenu solidarnost, pod kojom podrazumijevamo sudjelovanje u zajedničkim institucijama i dijeljenje zajedničkih iskustava. Kada nema socijalne solidarnosti, onda nema empatije niti suosjećanja većine sa socijalno izoliranom manjinom. Pojam socijalne isključenosti senzibilizirao je istraživače i kreatore socijalnih mjera da prihvate puno širi program djelovanja. Proces uključivanja obuhvaća brojne dionike (javne i privatne) te pokriva različite sektore javnih politika. Polazi se od toga da će autonomija aktera rezultirati njihovom suradnjom i uspješnijim rješavanjem problema isključenosti. Važno je spriječiti kumulativnu i permanentnu isključenost.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Sociologija, Socijalne djelatnosti