Pregled bibliografske jedinice broj: 1168312
Krize, sukobi i solidarnost u perspektivi crkvene povijesti (od srednjeg vijeka do suvremenosti). Zbornik radova sa V. Kongresa hrvatskih povjesničara, Zadar, 6. – 9. listopada 2016. godine
Krize, sukobi i solidarnost u perspektivi crkvene povijesti (od srednjeg vijeka do suvremenosti). Zbornik radova sa V. Kongresa hrvatskih povjesničara, Zadar, 6. – 9. listopada 2016. godine / Biočić, Ana (ur.). Zagreb: Katolički bogoslovni fakultet Sveučilišta u Zagrebu ; Kršćanska sadašnjost, 2021 (zbornik)
CROSBI ID: 1168312 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Krize, sukobi i solidarnost u perspektivi crkvene
povijesti (od srednjeg vijeka do suvremenosti).
Zbornik radova sa V. Kongresa hrvatskih
povjesničara, Zadar, 6. – 9. listopada 2016. godine
(Crises, Conflicts and Solidarity in the Perspective
of Church History (from the Middle Ages to the
present). Proceedings of the 5th Congress of
Croatian Historians, Zadar, October 6-9, 2016)
Urednik/ci
Biočić, Ana
Vrsta, podvrsta i kategorija knjige
Uredničke knjige, zbornik, znanstvena
Izdavač
Katolički bogoslovni fakultet Sveučilišta u Zagrebu ; Kršćanska sadašnjost
Grad
Zagreb
Godina
2021
Stranica
194
ISBN
978-953-11-1596-4
Ključne riječi
crkvena povijest, srednji vijek, moderno doba, krize, sukobi, solidarnost
(church history, the Middle Ages, the modern age, crises, conflicts, solidarity)
Sažetak
U zborniku se sagledavaju različiti primjeri sukoba, kriza i solidarnosti u hrvatskoj crkvenoj povijesti. Marko Petrak bavi se analizom određenih pravnih i povijesnih pitanja pisma koje je napisao papa Inocent III. na samom početku svojeg pontifikata (6. veljače 1198.) i adresirao ga na kaptol sv. Anastazije. U pismu papa poništava izbor mjesnog biskupa, a autor nastoji odgovoriti na dva temeljna pitanja – zašto je poništen izbor i koja je zapravo institucija kojoj je namijenjeno pismo. Ratni sukobi između Habsburške Monarhije i Osmanskog Carstva obilježili su nekoliko stoljeća hrvatske povijesti. Stoga i u ovoj knjizi nalazimo odjeke navedenog sukoba razmatrane kroz prizmu odnosa pojedinih vjerskih zajednica u istočnoj Hrvatskoj krajem 17. i početkom 18. stoljeća u radu Dubravke Božić Bogović. U Zborniku je proučen također nacionalni sukob između Talijana i Hrvata na području Istre, Dalmacije i Hrvatskog primorja krajem 19. i početkom 20. stoljeća, koji se očitovao i u vjerničkom životu žitelja, premda je riječ o pripadnicima iste katoličke vjeroispovijesti. Na primjeru Lošinja i okolnih otoka Franjo Velčić ukazao je na prijepore koji su evoluirali od onih vezanih uz jezik liturgije do nacionalnih i ideoloških sukoba. U kojoj mjeri interesi civilnih vlasti utječu na Crkvu pokazao je Marko Medved kroz crkvenu povijest Rijeke tijekom talijanskog fašizma između dvaju svjetskih ratova. Odnos državnih vlasti i biskupa nakon 1945. godine te njihov odraz na vjersko stanje cijele biskupije na primjeru Đakovačke (Bosanske) i Srijemske biskupije rasvijetlila je Slađana Josipović Batorek. U radu Ane Biočić solidarnost se razmatra na primjeru različitih koncepata i područja solidarnosti unutar kojih je smješteno djelovanje katoličkih svećenika u Hrvatskom saboru tijekom saziva Sabora od 1868. do 1871. godine. Oblike svojevrsne solidarnosti možemo naći i u reformnom djelovanju dijela katoličkog klera, takozvanom Žutom pokretu, koje je u konačnici dovelo do stvaranja Hrvatske starokatoličke crkve, o čemu je pisao daniel Patafta.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Povijest