Pregled bibliografske jedinice broj: 1167034
Ispitivanje toksičnosti farmaceutika i pesticida na slatkovodne račiće Daphnia magna
Ispitivanje toksičnosti farmaceutika i pesticida na slatkovodne račiće Daphnia magna, 2021., diplomski rad, diplomski, Fakultet kemijskog inženjerstva i tehnologije, Zagreb
CROSBI ID: 1167034 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Ispitivanje toksičnosti farmaceutika i pesticida na slatkovodne račiće Daphnia magna
(Toxicity of pharmaceuticals and pesticides to water flea Daphnia magna)
Autori
Sabol, Iva
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Ocjenski radovi, diplomski rad, diplomski
Fakultet
Fakultet kemijskog inženjerstva i tehnologije
Mjesto
Zagreb
Datum
30.09
Godina
2021
Stranica
55
Mentor
Lončarić Božić, Ana
Neposredni voditelj
Papac, Josipa
Ključne riječi
farmaceutici ; pesticidi ; smjese ; ekotoksičnost ; Daphnia magna
(pharmaceuticals ; pesticides ; mixtures ; ecotoxicity ; Daphnia magna)
Sažetak
Svakodnevnom primjenom širokog raspona spojeva iz skupine farmaceutika i pesticida oni kontinuirano dospijevaju u okoliš, prvenstveno površinske vode, gdje unatoč niskim koncentracijama predstavljaju opasnost za živi svijet. Osmišljeni da budu postojani te biološki aktivni, farmaceutici i pesticidi bioakumuliraju u vodenim ekosustavima, gdje pokazuju različite toksične učinke na pojedine populacije organizama, ili pak daju razgradne ili transformacijske produkte, nerijetko toksičnije od polaznih spojeva. Iako postoje jasne naznake o njihovom akutnom i kroničnom učinku na ekosustav, za ove spojeve, kao niti ostatak skupine mikroonečišćivala, često se ne provodi monitoring, stoga njihov stvarni učinak još uvijek nije dovoljno istražen. U tu svrhu provode se različiti testovi ekotoksičnosti, a jedna od metoda je utvrđivanje toksičnosti testom na slatkovodne račiće Daphnia magna. Cilj ovog rada je ispitati toksičnost 3 farmaceutika i 3 pesticida upravo metodom na slatkovodne račiće Daphnia magna. U tu svrhu proveden je test akutne toksičnosti prema normi HRN EN ISO 6341:2013, a ispitano je 6 modelnih otopina pojedinačnih komponenti te 18 binarnih smjesa farmaceutika, odnosno pesticida. Početna je koncentracija otopina 50 μM, a prilikom testa je ispitan geometrijski niz razrjeđenja. Rezultati su bilježen nakon 24 i 48 h. Kao dodatni čimbenici ispitane su vrijednosti okolišnih pokazatelja KPK i BPK5. Vrijednosti inhibicije za pojedinačne komponente i smjese visoke su pri koncentraciji 50 μM te naglo padaju već pri prvoj idućoj koncentraciji (25 μM) . Iako ovakav odziv ima smisla, jer upućuje na značajniju toksičnost od 50 μM naviše, vrijednosti EC50 kreću se u području 1-10 μM te tako upućuju na veoma visoku toksičnost ovih spojeva i visoki rizik za okoliš. Ovakva odstupanja između inhibicije i rezultata nakon linearizacije vjerojatno proizlaze iz neizbježne pogreške pri linearizaciji. Ispitani spojevi i smjese nisu biorazgradivi, što se može korelirati sa visokom toksičnosti, no pored toga, neka značajnija korelacija ne može se utvrditi. S obzirom da ovakve vrijednosti ne daju jednoznačnu sliku o toksičnosti i riziku za okoliš, ostaje mnogo prostora za daljnja istraživanja, uključujući i eventualno ponavljanje eksperimenta s većim koncentracijama.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Kemijsko inženjerstvo, Interdisciplinarne tehničke znanosti
POVEZANOST RADA
Projekti:
HRZZ-IP-2020-02-6033 - Mikroplastika u vodi; sudbina, ponašanje i uklanjanje (ReMiCRO) (Lončarić Božić, Ana, HRZZ - 2020-02) ( CroRIS)
Ustanove:
Fakultet kemijskog inženjerstva i tehnologije, Zagreb